Sirje Niitra • 8 märts 1999

Soome lennud taastuvad

«Saavutasime meile vastuvõetava kokkuleppe,» ütles Soome lennujuhtide assotsiatsiooni president Sakari Jämsä eile pärast ööpäev läbi kestnud viimast läbirääkimiste vooru.

Ehkki streikinud lennujuhid tulevad Vantaa lennujaama tööle neljapäeva hommikul kell 6, võtab normaalse lennuliikluse taastumine mõnevõrra aega. Eesti lennujuhtide assotsiatsiooni presidendi Üllar Salumäe sõnul piiratakse pärast suuremat tööseisakut esialgu alati liiklust, et tööle naasnud lennujuhid saaksid uuesti sisse elada. «See on vajalik lennuliikluse ohutuse tagamiseks,» märkis ta.

Estonian Airi asepresident Toomas Leis ütles, et lennufirma on valmis taastama endise lennuliikluse Tallinna--Helsingi liinil kohe täies mahus ja mingit kohanemisaega selleks ei vaja.

Kokkuleppe kohaselt tõusevad Soome lennujuhtide palgad tänavu keskmiselt 3%, tuleval aastal 7% ja seejärel taas 3%. Kokku on palgatõus varem nõutud 26% asemel seega 13%.

Salumäe sõnul taotlevad Eesti lennujuhid veidi suuremat palgatõusu, kui oli Soome kolleegide esialgne nõudmine. Läbirääkimised kollektiivlepingu sõlmimise üle on parasjagu käimas. Kinnitamata andmeil on Eesti Lennuliiklusteeninduse AS lubanud tõsta siinsete lennujuhtide töötasu tänavu kahes jaos kokku 20 protsendi ulatuses.

Soome lennujuhtide keskmine kuupalk on umbes 65 750 krooni, mis on neli korda enam kui nende Eesti ametivendadel.

Tänaseks on Soome lennujuhtide streik kestnud juba viis nädalat. Märtsist alates oli Vantaa lennujaam kahel päeval nädalas suletud, teisipäeval ja kolmapäeval. Ülejäänud päevadel jäi ära umbes 70 protsenti välislende, nende seas ka enamik Estonian Airi lende Soome ja tagasi.

Kõige suuremat kahju kandis soomlaste streigi tõttu lennufirma Finnair, mille kahjusumma ulatub infopealiku Usko Mäettä hinnangul rohkem kui 450 mln Eesti krooni. Eesti lennufirma otsene kahjum Helsingisse lendamise piiramise tõttu on Leisi hinnangul üle 10 mln krooni.

Hetkel kuum