9. märts 1999 kell 22:00

Ministreid mitme valitsuse jagu

Isamaaliidu, Reformierakonna, Mõõdukate valimisvõidu suur pluss on see, et nüüd on Eestis võimalik moodustada jälle teovõimeline valitsus. Sobilikke ministrikandidaate on kolmikliidul rohkem kui ühe valitsuse jagu.

Alljärgnevalt pakub toimetus välja uue valitsuskabineti koosseisu, mis Äripäeva hinnangul on praegu Eestile kõige parem.

Peaministriks peab saama Isamaaliidu esimees Mart Laar, sest Isamaaliit sai valimistel kolmikliidust kõige rohkem hääli ja enne riigikogu valimisi lubati seda peaministri paikapanemisel arvestada.

Kuna erakonnad ise on rõhutanud, et riigikogu valimised peaksid muutuma erakondade, mitte aga isikute valimiseks, siis ka sellest aspektist vaadatuna peaks peaministri koht minema Isamaaliidule.

Reformierakonnast saab välisministri portfelli Siim Kallas, siseministriks sobib Märt Rask, rahandusministriks Andres Lipstok ja sotsiaalministriks Toomas Vilosius. Välisministri amet annab Kallasele hea võimaluse Reformierakond uuesti jalule tõsta ning võib olla heaks hüppelauaks järgmistel riigikogu valimistel.

Isamaaliidust tuleks peale peaministri veel justiitsminister, kelleks sobib Jüri Adams, tema nimekaim Jüri Mõis võiks asuda juhtima majandusministeeriumi, millega tuleks liita ka teede- ja sideministeeriumi, Andres Herkelist saaks kultuuriminister ja Peeter Oleskist regionaalminister.

Mõis sobiks hästi ka rahandusministriks, kuid majandus-, teede- ja sideministeeriumi ühendamine vajab head administraatorit. Samuti tuleb nende kahe ministeeriumi valitsemisalas lähiajal langetada palju olulisi otsuseid, näiteks Eesti Energia ja Eesti Raudtee erastamine. Mõisa võimalusi saada rahandusministriks kahandab tema tihe seotus Hansapangaga.

Mõõdukate nimekirjale läheks kaitse-, põllumajandus-, keskkonna- ja haridusministri portfell. Kaitseministriks sobib Toomas Hendrik Ilves, põllumajandusministriks Ilmar Mändmets, keskkonnaministriks Vootele Hansen ja haridusministriks Marju Lauristin.

Mõõdukate juht Andres Tarand on sobiv riigikogu esimehe kohale, tema võiks olla president Lennart Meri mantlipärija. On selge, et ka seekord läheb presidendi valimine valimiskogu kätte ja kui sügisestel omavalitsuste valimistel saadab kolmikliitu samuti edu, on Tarandil head väljavaated saada järgmiseks presidendiks.

Riigikogu aseesimeesteks pakub Äripäev reformierakondlast Toomas Savi ning Koonderakonna esimeest ja praegust peaministrit Mart Siimanni.

Hetkel kuum