Hanno Tomberg • 23 märts 1999

Norma kingitus

Norma juhataja Peep Siimon tegi eile kolme nädala pärast toimuvale aktsionäride koosolekule ettepaneku maksta omanikutulu 83% ettevõtte eelmise aasta konsolideeritud kasumist. Norma teenis möödunud aastal 47,6 mln krooni puhaskasumit, mis on ligi 100 mln krooni vähem kui aasta varem.

«See oli kollektiivne otsus,» põhjendas Siimon suurte dividendide maksmist. «See on ettevõttele väljakannatatav.»

Üle poole Norma aktsiatest omav valdusfirma Norma Grupp on samal ajal suures kahjumis, peamiselt suurte väärtpaberikahjude tõttu. Norma Grupi juhatuse esimees Toomas Tamsar ütles eile, et ettevõte kasutab saadavat omanikutulu oma kohustuste vähendamiseks ja uuteks investeerimisprojektideks. Viimastest ei soovinud ta rääkida.

Tamsari sõnul avaldab Norma Grupp oma eelmise aasta majandustulemused lähipäevadel. «See on suur kahjum,» tunnistas ta. Äripäeva andmetel ulatub Norma Grupi mullune kahjum umbes 100 miljoni kroonini.

Peep Siimon ei täpsustanud, kes olid Norma dividendide maksmise otsuse taga, kuid ta väitis, et korralikud dividendid tingis ettevõtte ülekapitaliseeritus. Norma jaotamata kasum oli aastavahetuse seisuga 138,4 mln krooni.

«Need on head otsused,» kommenteeris dividendide jaotamise ettepanekut Norma hiljutine finantsdirektor Peep Pihotalo. Tema sõnul pole põhjust kahelda, nagu oleks tegemist omanike omakasupüüdlike kavatsustega.

Norma endisel juhatuse esimehel Peep Aaviksool tekkisid lahkhelid Norma Grupi taga olevate ettevõtte varasemate juhtidega pärast seda, kui omanikud olid kuulutanud Norma prioriteetseks müügituruks Venemaa ja ta oli sunnitud esitama eelmisel kevadel aktsionäride koosolekule ettepaneku maksta kasumist omanikutuluks 72%. Peep Pihotalo eitas kahtlusi, nagu oleks tema lahkumine Normast seotud enamusomaniku liiga suurte nõudmistega kasumi jaotamise osas.

Eelmisel aastal maksis Norma 146,7 mln kroonisest puhaskasumist dividendideks 105,6 mln krooni. Omanikud teenisid aktsia kohta 8 krooni dividende.

Norma prognoosib autotarvikuid tootva tehase tänavuseks kasumiks 80,8 mln krooni ehk üle kahe korra rohkem kui eelmisel aastal. Turvavööde ja teiste autotarvikute tootmine tõi ettevõttele eelmisel aastal 37,1 mln krooni kasumit. Tehase tänavune käibeprognoos võrreldes eelmise aastaga oluliselt ei suurene, 413,7 mln kroonilt 440 mln kroonile.

Peep Siimon kinnitas eile, et käesoleva aasta tarnelepingud Togliatti autotehasele AvtoVaz on tänaseks mõlemalt poolt allkirjastatud. Ta lisas, et Norma avaldatud kasumiprognoosis kajastub ka ekspordimaht Venemaale, mille täpset suurust ei osanud ta öelda.

«Tarned AvtoVazile pole võrreldes eelmise aastaga oluliselt suurenenud,» selgitas Siimon. «On lihtsalt lootust, et sellel aastal me valuutakursiga nii pähe ei saa.» Eelmisel aastal moodustas Norma kahjum valuutakursside muutustest 42,3 miljonit krooni.

Hetkel kuum