Silva Männik • 28. märts 1999 kell 22:00

Sampo langetab täna-homme otsuse Polarise ostmise kohta

Sampo Kindlustuse juhatuse esimees Olavi Laido ütles eile, et otsuse Polarise aktsiate ostmise kohta teeb ta täna või homme. Tehingu hind võib ulatuda 40--50 mln kroonini.

«Polarise omanikel on sellega väga kiire, nii et paari päeva jooksul annan ma neile vastuse,» ütles Laido. ERA Pangal on Polarise aktsiate müümisega kiire, sest panga pankroti vältimiseks tuleb sinna enne 6. aprillil saabuvat moratooriumi lõpptähtaega investeerida 100--120 miljonit krooni. Panga juhtkond on kinnitanud, et investorid selleks on juba leitud, kuid nende nime ei ole seni veel avalikustatud. Eesti Pangalt ERA Panga avamiseks loa saamiseks ei ole senistest investoritest aga piisanud, mistõttu Polarise müügist saadav raha on panga avamiseks hädavajalik.

Polarise müügist tuntud kindlustuskontsernile võidavad eelkõige kliendid, kes pool aastat kestnud teadmatuse tõttu on seltsist lahkuma hakanud. Polarise kogutud preemiate maht on eelmise aastaga võrreldes langenud ligi 30 protsenti, jäädes tänavu kahe kuuga alla kümne miljoni krooni. Polarise peadirektori Martin Kuusiku sõnul on preemiate vähenedes Polarise kahjusus tõusnud eelmise aasta kahe kuuga võrreldes 56-lt 78 protsendile. Kahjude hüvitamisega seltsil seni makseraskusi pole tekkinud.

ERA Panga pressiesindaja Hannes Võrno ütles, et Polarise omanikel on seltsi aktsiate müümiseks Sampoga põhimõtteline kokkulepe sõlmitud, jäänud on veel mõned detailid, mida enne lepingu allakirjutamist arutama peab. Lepingu tingimusi Võrno kommenteerida ei osanud.

Võrno ei öelnud, kas seltsi müügist saadav raha investeeritakse ERA Panga avamiseks. «See on omanike asi, mida nad Polarise müügist saadava rahaga teevad,» lausus ta. Pangandusringkondades on avaldatud kahtlust, et ERA Panga omanik Andres Bergmann selle raha panka investeerib.

Sampo on huvitatud nii Polarise vara- kui elukindlustusseltsi enamusosaluse omandamisest, kuid aktsiate ostmise tingimusi Olavi Laido sõnul veel kokku lepitud ei ole. Polarise aktsiate võimalikku hinda Laido öelda ei soovinud.

Analüütikute sõnul ei ületa Eesti kindlustusseltside väärtus nende omakapitali. Sellest lahutatakse maha ka investeeringute võimalikud kahjumid ning enne müüki välja tulevad probleemid. Polaris Vara omakapital oli eelmise aasta lõpus 27,8 miljonit ja Polaris Elul 20,3 miljonit krooni. Seega võib tehingu hind ulatuda 40--50 mln kroonini.

Polarise seltsidel on ERA Pangas kinni üle 13 miljoni krooni, mis moodustab 21 protsenti nende kogureservidest. Kindlustusinspektsioon on varem väitnud, et seltsi kindlustustehnilised reservid ei ole enam seaduses nõutud suurustega vastavuses.

Hetkel kuum