Kadi Heinsalu • 30. märts 1999 kell 22:00

Bergmanni plaan kukub läbi

ERA Panga moratooriumihaldur Veli Kraavi ütles, et moratooriumi all oleva ERA Panga taasavamine pole tõenäoline. «Siin ei ole enam mingit võimalust,» lausus ta.

ERA Panga juhtkond esitas Kraavile viimase paari moratooriuminädala kohta hädaplaani, milles peamise rahaallikana oli toodud ERA Pangale kuuluva Polarise elu- ja varakindlustusseltside müügist saadav raha. Kraavi sõnul kahtleb ta sügavalt võimaluses Polaris paari päeva jooksul maha müüa ning kui seda tehaksegi, siis ainult sellest rahast ERA Panga päästmiseks ei piisa. ERA Panga suuromanik on eri firmade kaudu Andres Bergmann.

ERA Panga moratooriumi lõpptähtaeg on 6. aprillil ning selleks ajaks tuleb sinna investeerida 100--120 miljonit krooni. ERA Pank esitab täna nõuded AB Kindlustuse Grupi ja Nordika Kindlustuse vastu, kes võlgnevad pangale kokku 4 mln krooni.

Polarise elu- ja varakindlustusseltside hinnaks on kindlustusspetsialistid pakkunud 20--40 miljoni krooni. «Ajakirjanduses toodud Polarise müügihinna prognoosid on minu meelest liialt kõrged ning isegi sellisest rahast ei piisaks, ikka oleks vaja veel täiendavaid investoreid,» rääkis Kraavi. «Investorite kohta olen ma ERA Pangalt palju lubadusi saanud, nendest seltsi müümine oli kõige reaalsem.»

Polarise aktsiate ostmise vastu tundis huvi Saksa kindlustuskontsern Alte Leipziger, kellele kuulub Eestis BICO Kindlustus. Alte Leipzigeriga tõsisemate läbirääkimisteni ei jõutud. Viimasena avaldas valmisolekut alustada läbirääkimisi Polarise müügi üle Soome kindlustuskontsernile kuuluv Sampo Kindlustus, kes pidi seltsi juhatuse esimehe Olavi Laido varasemate ütluste kohaselt hiljemalt eilseks lepingutingimuste kohta oma vastuse andma. Eile kinnitas Laido, et uudist ei ole ja keeldus täiendavatest kommentaaridest.

Veli Kraavi sõnul ei ületa ERA Panga varad tema kohustusi, mis välistab võimaluse tema vabatahtlikuks likvideerimiseks. «See oleks võib-olla kõne alla tulnud vaid Polarise müügi korral,» ütles ta.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles eile, et enne 6. aprilli keskpank ERA Panga kohta ühtegi kommentaari ei anna.

Vahetult pärast ERA Pangale moratooriumi kehtestamist oli kaalumisel ka panga liitmine Krediidipangaga. Krediidipanga president Rein Otsason ei soovinud eile ERA Panga olukorda kommenteerida. «Ma saan hinnata ERA Panga seisu ainult ühe diplomaatilise lausega: ma loodan, et härra Bergmannil, kes on juba nii palju visadust üles näidanud, jätkub seda visadust veel seitsmeks päevaks,» sõnas Otsason.

Hetkel kuum