Inno Tähismaa • 31. märts 1999 kell 22:00

ERA, Krediidi- ja Optiva lähevad kokku

Keskpanga suurejoonelise päästeoperatsiooni eesmärk on stabiliseerida Eesti pangandusturgu ja paigutada krooni kattevara soodsatesse finantsinstrumentidesse.

Kolmanda, ERA-Optiva-Krediidipanga varade mahuks kujuneb 4,5 miljardit krooni, mis moodustab 10 protsenti Eesti kommertspankade koondbilansist.

Kinnitamata andmetel talitab keskpank nagu Forekspanga ja Investeerimispanga päästmisel. Mäletatavasti võttis keskpank mullu septembris krooni kattevarast 255 mln krooni ja paigutas selle kahes osas Forekspanka ja Investeerimispanka. Pärast rahasüsti vahetasid kaks probleempanka nime ja asusid tööle Optiva Panga nime all.

Nüüd võtab Eesti Pank kinnitamata andmetel veel täiendavad 200 miljonit krooni ja paigutab need võrdsetes osades kahte pisemasse panka. Eesti Panga juhid on varem väitnud, et sellise summa eraldamine Eesti pangandusturu stabiliseerimiseks pole mingi probleem.

Kolmest pangast on kõige suuremates raskustes ERA Pank. Paar päeva tagasi luhtus ERA Pangal kindlustusseltsi Polaris müük Soome Sampo Kindlustusele. Enne seda püüdis ERA Panga omanik oma seltsi sokutada Saksa kindlustusseltsile Alte Lepziger, ent tulemusteta.

ERA Panga omanik ja juht Andres Bergmann ütles, et tal läheb panga avamiseks vaja vähemalt 80 miljonit krooni. Kui Eesti Panga rahakotirauad avanevad, on tal see raha olemas.

Krediidipanga juht Rein Otsason on üritanud oma panka liita nii ERA, kui ka Preatoni pangaga. ERA Pank ei saa enam moratooriumi tõttu Krediidipanka aidata ja Itaalia ärimees Ernesto Preatoni ütles Otsasonile «ei».

Suuruselt kolmanda panga juhtivaks pooleks saab arvatavasti Optiva Pank ja on tõenäoline, et panka hakkab juhtima keskpanga presidendi Vahur Krafti onupoeg Gunnar Kraft. Sellega kindlustab Eesti Pank oma kokku 455 miljoni krooni säilimise uues kommertspangas.

Ühe pangandusallika väitel saab kolme panga liitumisel komistuskiviks see, kas pangad liituvad, ühinevad või kasutab keskpank meetodit «hostile takeover», mis tähendab vaenulikku ülevõtmist.

Suure tõenäosusega asuvad pankade ühendamise kallal tööle juristid, kes valmistavad ette lepingud ja defineerivad täpselt ühinemise olemuse.

Hoiupanga ja Hansapanga liitmisel oli pankadel nõustajana abiks advokaadibüroo Raidla ja Partnerid, kellel on nüüd mitme panga ühendamise kogemus.

Kinnitamata andmetel jääb uuest suurest kolmikpangast välja Tallinna Äripank.

Võimalikule keskpanga päästeoperatsioonile viitas ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker, kes väitis, et läbirääkimised käivad. Läbirääkimiste sisu ei soovinud ta kommenteerida.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et ta ei soovi võimalikku kolme panga liitumist kommenteerida. Tema sõnul selgub kõik 6. aprillil, mil toimub Eesti Panga nõukogu koosolek.

Eesti Pank on varem teatanud, et kui 6. aprilliks pole ERA Pank täiendavat raha leidnud, läheb pank pankrotti. ERA Panga pankroti korral läheb pankrotivarana müüki ka kindlustusselts Polaris.

Lõhmuse-Haaveli-Viisemanni investeerimispanga juht Rain Lõhmus ütles, et uue panga sünd tähendab, et Krediidipank ja ERA Pank lõpetavad tegevuse. «Uskumatult palju raha,» kommenteeris Lõhmus keskpanga plaani panna uude panka veel 200 mln krooni. Tema sõnul oleks sellise rahasüsti puhul olnud loomulik, et keskpank päästnuks ka Tartu Kommertspanga.

Lõhmus ütles, et kui Soome riik päästis pangakriisi ajal panku, andis ta raha kõigile, ka neile, kes seda ei vajanud. Nüüd kaalub Lõhmus, kas mitte taotleda oma pangale pangalitsentsi, et samuti keskpangalt raha taotleda.

Hetkel kuum