5. aprill 1999 kell 22:00

Eesti IT saab ELilt arendusraha

Euroopa Liidu innovatsiooniinfokeskuse Eesti osa direktor Marek Tiits rääkis, et kogu ELi teaduse arendustegevuse V raamprogrammi eelarve on 225 mld krooni. Programmis osalev riik maksab sinna liikmemaksuna kindla summa iga aasta, Eesti riik maksab eelarvesse 5,7 mln eurot (~80 mln krooni). «Sellest tuleb tagasi raha niipalju, kuipaljud Eesti ettevõtted suudavad konkurentsivõimelisi projekte esitada,» ütles Tiits.

«Konkursil võivad osaleda kõik Eesti juriidilised isikud, ka teadusasutused, ka näiteks haiglad, kel on käsil mingi leiutis ning kes selle arendamiseks raha vajavad,» selgitas Tiits. Ettevõtjal peab olema idee infotehnoloogia valdkonnas midagi uut luua, ka peab tal olema hariduse ja kogemuste taust sel alal, kus ta ideed realiseerida soovib. «Erinevalt neist programmidest, kus antakse raha mittetulundusühinguile, makstakse tööstusele raha peale, et saaks teha head äri,» lisas ta.

Konkursil osalemise tingimus on, et projekti esitamiseks peab olema vähemasti kaks partnerit. «Kui üks on Eestist, siis teine peaks olema mõnest ELi riigist, peale selle peab partneril olema oma sisuline roll projekti juures,» sõnas Marek Tiits.

Levicom BroadBand'i tootearendaja ja Tiigrihüppe programmi üks kaasautoreid Linnar Viik ütles, et tema ei ole kuigi optimistlik ELi programmi finantseerimise osas. «See on paras bürokraatia kadalipp, aga jällegi parem kui mitte midagi,» arutles Viik. «Kui vaadata IT alal töötavaid ettevõtjaid, siis tootearendusele minev protsent ettevõtete kogurealisatsioonist on ca 5 või kasumist 20,» tõdes ta, et see on kaduvväike.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum