5 aprill 1999

Merita arvutiprobleem on lahendamisel

Äripäeva artikli «Merita koges arvutiviga» (01.04) sisu on lühiduse tõttu mitmeti tõlgendatav (originaalartikli pealkiri Taloussanomates oli «Merita peab kordama arvutiremonti») ja kuna ainsa firmana on seal mainitud IBMi ja on ka kasutatud maagilist mõistet «aasta 2000 probleem», siis seletaks veidi lahti toimunu tausta.

Artiklis kõne all olev arvutitarkvara toimib nn mainframe'i tüüpi arvutitel OS/390 operatsioonisüsteemis. Kogu kompleks koosneb mitmete tarnijate toodetud moodulitest, mida integreerib keskne IBMi süsteem. Tarkvara uueneb kogu aeg ja regulaarselt installeeritakse arvutitesse uuemad versioonid. Kõik versiooniparandused on eelnevalt läbinud laborites väga põhjalikud testid. Seejärel on järgmine etapp tavaliselt kasutaja juures, kus enne töösse võtmist testitakse tarkvara põhjalikult nn testisüsteemis (kuid väiksemate andmemahtudega kui reaalses kasutuses). Keeruliseks muutub testimine siis, kui on tegemist eri tarnijate tarkvarade kooslusega ja iga muudatust üksikus tarkvarapaketis tuleb kontrollida koostöös teistega.

See on tavaline rutiin infotehnoloogias, ka kõnesolev tarkvara on teinud läbi palju versiooniuuendusi.

Merita asetegevdirektor Kalevi Kontinen kinnitas tõesti kuu aega tagasi, et «arenenud riigi pangasüsteemiga ei saa sajandivahetusel midagi juhtuda» ja täiendas seda: «...selleks neid versiooniuuendusi tehaksegi, et sajandivahetusel midagi ei juhtuks».

Installeeritud operatsioonisüsteemi versiooniuuenduse järel ilmnesid probleemid eri tarnijate moodulite omavahelises suhtlemises suurte koormuste korral. Ja seoses palga ja pensioni maksmisega kuu alguses olid koormused tõesti maksimaalsed. Otsustati taastada tarkvarasüsteemi eelmine versioon ja testida veelkord väga põhjalikult eri tarnijate moodulite koostööd (ka suurte koormuste korral).

Töös on nii IBMi labor kui ka teiste tarkvara tarninud osaliste spetsialistid, selgitamaks, millises moodulis olid probleemid. Põhjalike testide järel installeeritakse mõne nädala pärast versiooniuuendus uuesti. «Kuid mitte enne palkade/pensionite maksmise nädalat,» lisas Kontinen.

Hetkel kuum