Kaja Koovit • 5 aprill 1999

Osale börsiettevõtetele läheb vaja lisakapitali

Äriseadustiku järgi muutub olukord ettevõtte jaoks kriitiliseks, kui omakapital langeb alla poole aktsiakapitali suurusest. Sellisel juhul tuleb kaasata lisakapitali või vähendada aktsiakapitali. Viimane ei paranda ettevõtte olukorda, sest lisaraha sellega ei kaasne.

Allapoole kriitilist piiri on börsi ettevõtetest langenud Tallinna farmaatsiatehas ja Leks kindlustus. Aktsiakapitalist väiksem on omakapital veel ASA Kindlustusel, kommivabrikul Kalev, Optiva Pangal ja Rakvere lihakombinaadil.

Farmaatsiatehase veidi üle 6 miljoni krooni suurune omakapital moodustab aktsiakapitalist vaid ligi 17 protsenti. Tallinna farmaatsiatehase juhatuse liige Arno Kaseniit keeldus kommentaaridest, selgitades, et uue korra kohaselt tuleb kogu ettevõttest väljuv informatsioon nõukoguga kooskõlastada. Jaanuaris avaldatud börsiteate kohaselt võttis farmaatsiatehase tuumikomanik Läti farmaatsiaettevõte Grindex üle Tallinna tehase vastu suunatud Hansapanga nõude. Farmaatsiatehas kohustus aktsionäride koosolekul tegema ettepaneku täiendava aktsiaemissiooni läbiviimiseks. Farmaatsiatehase nõukogu peaks aktsionäride üldkoosoleku päevakorra ja ettepanekud kinnitama lähema paari nädala jooksul.

Leks Kindlustuse praegused omanikud peavad seltsi investeerima ligi 50 miljonit krooni. Leks Kindlustuse finantsdirektor Aarne Orav ütles, et seltsi aktsionäride üldkoosolekul 28. aprillil otsustatakse aktsiakapitali laiendamine, mis viiks omakapitali seadusega vastavusse. «Oleme suuremate aktsionäridega selles osas juba kokkuleppe saavutanud,» ütles ta.

Leksi aktsiate 16 protsendi omaniku Swiss Re Eesti esindaja Mati Klaar ütles, et nemad kavatsevad kindlasti aktsiakapitali laiendamisel osaleda, püüdes säilitada oma senist osalust. «Me ei oska veel öelda, kuidas see lõpuks välja kujuneb, kuid esialgne suundumus on selline,» ütles ta. Leks Kindlustuse suurim aktsionär on 35% osalusega Ühispank.

Rakvere lihakombinaadi tegevjuht Peeter Maspanov kinnitas, et ettevõte ei plaani täiendava kapitali kaasamist.

Riigi suurosalusega Optiva Panga seisukorda kommenteerides ütles Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann, et pankade puhul tuleb jälgida kehtestatud usaldusnormatiivide täitmist. Optiva Pangal on selles osas kõik korras ja keskpank jätkab oma investeeringuga vastavalt esialgsele kavale, kinnitas Kuusmann.

Kommivabriku Kalev juhatuse esimees Tõnis Allik möönis, et konkurentsis püsimiseks vajaks ettevõte täiendavaid investeeringuid tootmisse, mille üheks võimalikuks lahendusteeks võiks olla omakapitali laiendamine. Ettevõtte edasine strateegia peaks nõukogus arutlusele tulema lähiajal.

Hetkel kuum