6 aprill 1999

Assert müüdi rootslastele

Mandatori president Niklas Flyborg ütles eile Tallinnas peetud pressikonverentsil, et tehingu peamiseks põhjuseks oli Mandatori soov firmat kasvatada ja leida uusi kanaleid oma toodete müümiseks. «Vaatasime Eestis mõnda aega ringi ning leidsime Asserti,» ütles Flyborg. «Assert on teenuste osutamisega Eesti turul ja ka Rootsis ning Soomes loonud kvalifitseeritud kaubamärgi.»

Flyborg ei soovinud Asserti ostusummat avalikustada. «Mandatori aktsiaid Asserti omanikele ei antud,» lisas ta.

Flyborgi sõnul ei liideta Asserti Mandatoriga, Assertile jääb sama nimi ning juhatuse esimehena jääb edasi tegutsema Niilo Saard, kellele kuulus enne ettevõtte müüki 16 protsenti Asserti aktsiatest. Nii Mandator kui Assert peavad Flyborgi sõnul saama Läänemere piirkonnas juhtivaks ja kvalifitseeritud IT-teenuste pakkujaks.

Niilo Saard ütles, et mõlemad ettevõtted saavad ühiselt aru, kuhu maailm liigub. «Ühinemine on aluseks, et meie kasum ja käive kasvaks ka edaspidi,» sõnas ta.

Arvutifirmade assotsiatsiooni president ja tarkvarafirma Abobase osanik Kaido Saarma hindas Asserti väärtuseks ligikaudu nelja- või viiekordset mullust kasumit, ehk seega 18--23 miljonit krooni. Ma ei pea Asserti müüki rootslastele õigeks, lausus Saarma. «Ma oleks lootnud, et nad müüvad ameeriklastele,» sõnas ta, lisades, et tema jaoks on Mandator tundmatu firma.

Ju oli omanikel vaja firmast raha välja võtta, kommenteeris Saarma Asserti müüki. «Ilmselt on neil praegu see kasumi võtmise aeg,» ütles ta. Saarma sõnul Asserti müük otseselt turgu ei mõjuta, sest firma aktiivsus on peamiselt suunatud Eestist väljapoole.

Rootsis peakontorit omav Mandator on Skandinaavia suurimaid IT-firmasid, kelle üks omanikest on Euroopa Bill Gatesiks kutsutud L. O. Petterson. 860 töötajaga ettevõte on esindatud kõigis Skandinaavia riikides.

Mandatori aktsia on noteeritud ka Stockholmi börsil. Tema klientideks on muu hulgas SAS, Statoil, Telia ja Ericsson. Mandator teeb koostööd suurte infotehnoloogiafirmadega, nagu Microsoft, Sun ja Lotus. Eelmise aasta lõpus oli Mandatori varade maht 823 miljonit Eesti krooni, mullune kasum ligi 100 miljonit krooni.

Assert on Äripäeva mulluse arvutifirmade TOPi järgi Eesti IT-firmadest teisel kohal, pakkudes tarkvara lahendusi ja müües riistvara. Peamiselt suurtele korporatiivklientidele suunatud Asserti asutasid 1991. aastal viis IT-spetsialisti.

48 töötajaga Asserti suurimad kliendid Eestis on Eesti Telekom, Eesti Pank, Tartu ülikool. 59% ettevõtte käibest moodustab müük Soomes, Eesti osa käibes on 7%. Asserti mullune käive oli 49,1 miljonit krooni ning kasum 4,6 miljonit krooni.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum