6. aprill 1999 kell 22:00

Kas suurendate rahapaigutusi aktsiatesse?

Jah. Küsimus on selles, et Eestis on ikkagi nii vähe võimalusi üldse kuhugi seda raha paigutada, mida sul iga päev vaja ei lähe. Valida on kas deposiidi või aktsiate vahel.

Need, kellel on seda raha rohkem, võivad väljuda näiteks Eesti piirest ja mängida maailma börsidel. Aga neil, kellel seda raha väga palju pole -- väljaspool Eestit mängida on väga kulukas ja pidevalt peab jälgima toimuvat, samuti peab kogu aeg sellega tegelema --, pole tõesti erilist valikut, vaid pank ja börs.

Ei. Kui poolteist-kaks aastat tagasi tundus, et kogu maailm on ogar, et ta üldse millegi muu kui aktsiamängudega tegeleb, siis õnneks näitas aeg meile kätte selle, et lollidemaad ei ole olemas, et paned kuldmündi maha ja rahapuu kasvab. Nii ettevõtetel kui eraisikutel on praegu Eestis siiamaani tegemist tuntavate likviidsusprobleemidega.

Viimased poolteist aastat majanduskasvu aeglustumist on tõenäoliselt õpetanud meid, kes on praeguseks n-ö ellu jäänud, rohkem kui sellele eelnenud kuus aastat aru saama sellest, et tuleb teha oma tööd ja hästi. Jäägu börsid spetsialistide pärusmaaks ja võib-olla ka mingi ülejääva raha ühe paigutamisvõimalusena riski hajutamiseks. Mingil juhul ei tohiks korduda selline pilt, nagu oli 1997, kus kõik vabad vahendid, ka täiendavad vahendid panditud varalt, paigutati ühele kaardile.

Ma ei ole mitte kunagi ostnud ühtki aktsiat Tallinna börsilt ega kavatse sinna ka nüüd oma raha investeerida. Sellepärast, et see vaba raha, mida mul oleks võimalik investeerida, on tunduvalt suurema tootlusega, kui ma investeerin selle oma firmasse, kui siis, kui paneksin selle mis tahes börsile.

Ma ei ole õnnemängija ja selles mõttes ma ei riski selliste asjadega. Ja ma ei ole ka maksimalist, et kõik või mitte midagi. Börsil on võimalik võita kõik või kaotada kõik, seepärast ka tol korral, kui börs väga kõvasti tõusis ja kõik viisid oma vara börsile, ei paigutanud ma sinna ühtki krooni.

Ei ole ja põhjus on väga lihtne: olen viimasel ajal orienteerunud igasuguse tootmise arendamisele.

Olen veendunud, et börsil võib teatud aegadel võita ja teatud aegadel kaotada, aga võti tuleviku jaoks peitub ikkagi selles, kui hästi või halvasti me suudame oma tootmise tööle panna. Nüüd on käsil kahe uue tehase rajamine ja sinna kuluvad ära rahalised vahendid, samas pean seda ka märksa õigemaks lahenduseks.

Mingil määral tõus börsil tõenäoliselt tuleb, aga ma ise tegeleks parema meelega sellega, mis annab garanteeritud tulu. Usun, et kui midagi uut ehitada, siis selle käikuandmine ja edasine arendamine toob lõppkokkuvõttes sisse rohkem kui börsil mängimine.

Hetkel kuum