Andres Reimer • 14. aprill 1999 kell 22:00

Võitlus Muuga sadama pärast

Muuga sadama operaatorfirmad, kellele Sarap erastas viie aasta jooksul varad veoste käitlemiseks ning andis üle ligi 3000 väljaõppinud töölist, soovivad nüüd oma kunagisest heategijast vabaneda. Kõva käega Sarap on tülikas operaatoritele, kes soovivad Muuga sadamat ise jagada.

Võimsaim Muuga operaatoritest on Aadu Luukas, kes juhib poolemiljardilise aastakasumiga ASi Pakterminal nõukogu ning on ASi Transiidikeskus aktsionär.

Üks seitsmest mehest, kes praegu teede- ja sideminister Toivo Jürgensonile oma nägemust Tallinna Sadama tulevikust kirja paneb, on Transiidikeskuse juht Toomas Tuul.

Transiidikeskus võitis kaks aastat tagasi Muuga sadama kaheksanda kai rendikonkursi ning Tuul sõlmis tegevuse alustamiseks Sarapiga lepingu. Kuid Sarap hülgas Transiidikeskuse ning rentis kai kuu aega hiljem Liechtensteinis registreeritud ettevõttele Worldwide Cargo Establishment.

Transiidikeskuse protestikirjad, mis mõnel juhul on kirjutatud selges vene keeles, hakkasid ringlema Eesti ametiasutustes. Sarap tegi skandaali summutamiseks mõjusa vastukäigu -- vabastas Transiidikeskuse väidetavalt ligi paari miljoni krooni eest sadamamaksust. Tallinna Sadamale tekitatud paarimiljoniline kahju sillutab nüüd Tuulele teed sadamajuhi kohale.

Üleeile kirjutas Luukasele lahkumisavalduse Pakterminali juhatuse esimees Anti Oidsalu, et Tuulega võidu kandideerida Tallinna Sadama juhi kohale.

Oidsalu astus välja Sarapi plaani vastu ehitada Muuga sadamasse uus kai ASile Eurodek, mis konkureerib Pakterminaliga. Oidsalu sõnul kahandab uus kai laevaohutust.

Hollandi konsultatsioonifirma Haskoning koostatud ekspertiisi põhjal vähendab uue kai ehitus küll manööverdamisruumi, kuid see on ohutuks meresõiduks piisav.

Isepäine Sarap tekitab endale vaenlasi otse Muuga sadama värava taha. Ta ei lasknud sadamasse 350 miljoni kroonise investeerimissooviga rahvusvahelist kütusetransiidi kontserni United Terminals NV, suunates kontserni esindaja John Madseni perspektiivitutesse läbirääkimistesse viljakai rentniku Worldwide Cargo Establishmentiga. Cargole kuuluv sadama viljamahuti kasutas mullu oma 5 miljoni tonnisest võimsusest vaid 20 protsenti, kuid ettevõtte omanikud ei kiirusta United Terminalsi mere äärde laskma. Cargo viljaterminaali opereeriva aktsiaseltsi Muuga Grain Terminal nõukogu liige on Eesti Ekspressi andmetel Luukase äripartner Anatoli Lipinski.

Luukas kinnitab selgesõnaliselt, et tema sidumine Sarapi lahtikangutamisega on kahetsusväärne eksitus. Luukase Keskerakonnale makstud sada tuhat krooni tagab, et Mart Laari valitsusele mürgist kriitikat lubanud Edgar Savisaar hoiab oma suu lukus, selle asemel et asuda Sarapit kaitsma.

Ent ka Sarap pole puhas poiss. Kahe aasta eest tõestas transpordi uurimisbüroos menetletud kriminaalasi, et Sarap müüs seadust rikkudes oma elukaaslasele, teede- ja sideministeeriumi kantslerile Ruth Martinile soodsalt suure osa Tallinna Sadamale kuulunud aktsiaseltsi Estrans-Service'i aktsiatest. Erastamisseaduse järgi oli aktsiate hinna määramise õigus erastamisagentuuril, kuid Sarap tegi seda ise.

Elukaaslase investeeringu väärtustamiseks kinkis Sarap Estrans-Service'ile Tallinnas Lootsi tänaval asuva Tallinna Sadamale kuulunud maja, rikkudes vara võõrandamise korda sätestavat valitsuse määrust.

1995. aastal korraldas Sarap sadama uue administratiivhoone möbleerimist, mille käigus kantisid Sarapi alluvad üle kahesaja tuhande krooni aktsiaseltsi Standard võltsitud arvele ja võtsid sealt hiljem sularahana välja.

Sarapi rikkumised avastas riigikontroll, kelle taotlusel algatas politsei kriminaalasja, mis ebaselgetel asjaoludel kalevi alla pandi.

Kriminalistika büroo ekspertiis kinnitas, et riigikontrolli avastatud faktid on dokumentaalselt tõestatud ja õiged. Kriminaalasja uurinud keskkriminaalpolitsei juhtivinspektor Avo Lukk ütleb, et ei näinud Sarapi tegudes kuriteo koosseisu, vaid raamatupidamiseeskirjade rikkumisi.

Vaatamata järelepärimistele pole riigikontroll tänaseni saanud uurimisorganitelt ametlikku vastust Sarapi kriminaalasja käigu kohta.

Möödunud nädalavahetusel enda vallandamise vastu välja astudes lootis Sarap, et kui tal õnnestub sadama nõukogu otsust edasi lükata, võidab ta lahingu Jürgensoniga ning jääb ametisse. Eile lükkas nõukogu Sarapi saatuse arutamise kahe nädala võrra edasi.

Hetkel kuum