Kadi Heinsalu • 15. aprill 1999 kell 22:00

Fondi juht taotles väikest riski

Praegu Eesti Raudtee ASi keskkonnanõunikuna töötav Peep Pobbul rääkis, et 1996. aastal laekus keskkonnafondi mitukümmend miljonit krooni rohkem raha, kui eelarve järgi oodati, ja oli vaja leida seaduslik viis see raha järgmise aasta eelarvesse üle viia.

Pobbuli sõnul oli tema eesmärk saavutada rahapaigutusel võimalikult väike risk, tema sõnul oli tal tegutsemiseks fondi nõukogu esimehe Peeter Soovälja volitus.

Eesti Krediidipank tutvustas talle oma suurinvestorit, Bahamas registreeritud maksuvaba firmat Chivalry Management Incorporated (MCI), kes oli nõus tagama nii börsile viidud raha säilimise kui 16% tulususe. «Selgus, et selle firma esindaja Andres Mere on mu õpingukaaslane ülikoolipäevilt,» rääkis Pobbul.

Kaitsepolitsei süüdistuskokkuvõtte põhjal aga kuritarvitas Pobbul oma ametiseisundit, kui paigutas keskkonnafondi raha 1996. aastal väärtpaberiturule. Fondi raha oli Venemaa kesk- ja linnavalitsuse, Ukraina valitsuse ja Leedu äriühingute võlakirjades ja aktsiates. Süüdistuskokkuvõttes heidetakse Pobbulile ette ka riigihanke seaduse eiramist. Et seadus väärtpaberite kohta midagi ei ütle, siis enda sõnul otsustas Pobbul järgida üksnes seaduse põhimõtet.

Fond sai väärtpaberiäris kasumit 2,7 miljonit krooni, tehingut vahendanud maksuvaba firma Chivalry Management Incorporated (CMI) aga üle kahe korra rohkem -- 6,05 miljonit krooni. Kohtus ei selgunud eile, kumb maksis Krediidipangale 10% komisjonitasu ja kas seda üldse maksti. Maksuvaba firma pani enda poolt üritusse vaid 2,2 mln krooni.

Keskkonnafondi põhikiri ei keela vabu vahendeid väärtpaberitesse paigutada, kuid seda polnud fondi nõukoguga kooskõlastatud, selgus eile kohtus.

Hetkel kuum