25. aprill 1999 kell 22:00

Vanalinnas rendihinnad diferentseeruvad

Nõudlus esimese korruse poepindade järele kesklinnas ja sh vanalinnas ületab tunduvalt pakkumise. Vanalinna käidavail äritänavail vabaneb kaubanduseks sobivaid pindu suhteliselt harva, olemasolevad on seotud pikemaajaliste rendilepingutega ja uusi potentsiaalseid pindu napib.

Seega võib oletada, et vanalinna rendihinnad jäävad aasta jooksul üldjoontes samaks või tõusevad kuni 5%. Pidevast inimvoolust kõrvalejäävate pindade rendihinnad võivad langeda 10--20%. Rendileandjate inertse hinnapoliitika tõttu võib oodatav langus nõuda ka mõnevõrra pikemat aega ja olla väiksem.

Sõltuvalt asukohast kõigub kaubanduspindade m² rendihind vanalinnas 150 kr ja 600 kr vahel. Väiksemate kruntide puhul (alla 20 m²) võib hind isegi kõrgem olla.

Viimase aasta jooksul on toimunud 10--15% langus nende pindade osas, mis ei asu väga käidavatel tänavatel.

Prognoosin, et sel aastal jäävad rendihinnad käidavates piirkondades samaks. Mittekäidavates piirkondades vanalinnas hinnad langevad kuni 10%.

Hinnatõusu pidurdab poeomanike ebakindlus tuleviku suhtes, mis tuleneb klientide vähenenud tarbimisest viimase aasta jooksul.

Vanalinna tuiksoonel Viru tänaval ollakse praegu valmis maksma renti keskmiselt 450--550 kr/m². Suhteliselt suur nõudlus on ka Raekoja platsil, Väike-Karja, Suur-Karja, Harju ja Müürivahe tänaval ning Pika tänava alguses paiknevatele kaubanduspindadele. Keskmine rent nendel tänavatel on 300--500 kr/m².

Kuna nõudlus heas asukohas paiknevate kaubanduspindade järele on jätkuvalt suur ning pakkumine piiratud, pole ette näha rendihindade langust. Pigem võib oodata 5--10% tõusu. Suurtele firmadele pole vanalinn niivõrd kasumi teenimise, kuivõrd maine kujundamise koht.

Hetkel kuum