29 aprill 1999

Varjatud eesmärgid, muutunud arusaamad

Poleemikas aktsiiside ja musta turu üle on selgunud kaks huvitavat seisukohta. On saanud selgeks viinatootjate seisukohad riigi aktsiisipoliitika küsimuses. Teiseks, on selgunud, milliseid põhimõtteid koalitsioon ja valitsus deklareerivad järgivat ning millest tegelikult lähtutakse.

Huvitava seisukohaga on tulnud välja viinatootjad, kelle arvates riik peaks lõpuks ometi hakkama oma raha korjama. Raha korjamiseks nähakse ainult ühte varianti -- totaalset kontrolli, mitte aktsiiside langetamist ja tõstmist. Hetkeseisu säilitamise püüdest saab teha kolm järeldust: turul olevatele viinatootjatele on hetkel kehtivad aktsiisimäärad taskukohased; kehtivad aktsiisimäärad on piisavalt kõrged, et mitte lasta turule uusi tegijaid; soovi panna turuosa suurendamise kulud maksumaksjate õlule.

Viinatootjate totaalse kontrolli ja sellega kaasneva riigi maksutulude suurendamise idee on viimase aja üks paremaid.

Suurimat kasumit on toonud ikka ärid, mille taha on suudetud saada maksumaksjate arvamus, millele on järgnenud maksumaksjate rahakotiraudade avanemine. Tulemus on äri, mille puhul kulude kandjad ja tulude saajad on erinevad -- tulude-kulude jaotus on ebaühtlane.

Peaministri eesmärki musta turu üle kontrolli tõhustamise kohta (ÄP, 26.04.99) tuleb võtta kui väikest kevadnalja või ajakirjaniku sõnavääratust. Must turgu pole vaja kontrollida, vaid selle osakaalu tuleb vähendada. Hoopis huvitavamad on riigikogu majanduskomisjoni esimehe arutlused aktsiiside üle, mida võib võtta ka kui koalitsiooni majandusteoreetilise alustala murendamist.

Valitsuskoalitsiooni ja Reformierakonna põhiline majanduspostulaat on veendumus, et madalamate maksumääradega kaasneb suurem maksude laekumine. Madalad maksud soodustavad ettevõtlust, mis suurendab ka makstavaid makse. Samas ollakse veendunud, et «number, mis tuleb kõrgema aktsiisi pealt, on absoluutsummas suurem kui see, mis tuleb madalama pealt» (ÄP, 26.03.99. lk 31). Ei usuta, et aktsiisimäärade langetamisega suureneb maksumaksjate arv, suureneb aktsiisi laekumine.

Olles lugenud mõnede valitsuse nõunike sõnavõtte, tahaks valitsusele soovida, et kaitsku jumal valitsust tema nõunike eest, opositsiooniga saab valitsus ise hakkama.

Usun samas, et lähiajal peaks olukord uue majandusnõuniku ametisse astumisega paranema. Loodan, et juba lähiajal muutuvad valitsuse nõunike kooliraamatulikud ja lapselikult julgustavad sõnavõtud valitsuse tegevust ja taotlusi analüüsivateks ning selgitavateks.

Hetkel kuum