Viktoria Korpan • 3. mai 1999 kell 22:00

Soomlased ehitavad Tallinna kalli kino

Eelmisel nädalal ostis Finnkino OY Aldo Tammsaarelt ja tema perekonnalt 90% filmilevitaja Motion Picture Distribution of Estonia (MPDE) aktsiatest, kes haldab Tallinna kino Kosmos ja Tartu kino Ekraan.

MPDE pressiesindaja Lauri Kaare ei soovinud eile aktsiate müügihinda ja muid tehingu detaile täpsustada, ka ei kommenteerinud ta, kas aktsiamüük oli seotud Tammsaare uue maja ehitamisega Pirital.

«See tehing oli pigem seotud sellega, et saaks korraliku kinokompleksi ehk multiplex'i Tallinna,» rääkis Kaare. Praegu ei ole veel teada, kuhu ja millal kompleks ehitatakse. «Kohta otsitakse ja ehitamist alustame niipea kui võimalik,» lausus Kaare.

MPDE tegevdirektori Aldo Tammsaare sõnul polnud suure kinokompleksi ehitamise finantseerimine Eestist reaalne, sest kinode investeeringute tasuvusaeg on muude äriprojektidega võrreldes tunduvalt pikem. Tammsaar jääb edasi MPDE tööd juhtima.

«Tallinna kesklinna maailma standardi kohase paljude saalidega kinokompleksi ehitamine annaks võimaluse pakkuda samal ajal vaatamiseks filme eri maitsele ja kõigile vanuserühmadele,» ütles Kaare.

Kino Sõprus haldava OÜ BDG Film tegevdirektori Tarmo Uba sõnul on suure kinokompleksi rajamine Tallinnas positiivne ja majanduslikult põhjendatud. «Kogu Eesti filmiturule on see edasiminev samm,» lausus Uba. «Vaadates teiste riikide kinokülastuste statistikat, võib oodata külastajate arvu kasvu Eestiski.»

Finnkino OY avas hiljuti Helsingis 14 saaliga multiplex'i Tennispalatsi ja Tamperes 10 saaliga Plevna. Kaare sõnul on MPDE-l Finnkinoga juba pikaajalised koostöösuhted, muuhulgas filmidele litsentside hankimine MPDE tegutsemise algaastatel.

Finnkino OY kuulub Soome kontserni Rautakirja koosseisu, kellele kuulub muuhulgas ka Eestis tegutsev R-Kioskite kett. Balti riikidest on Finnkinol olemas oma tütarettevõte Lätis Baltic Cinema.

MPDE on tegutsenud alates 1993. a ja toonud Eesti ekraanidele praeguseks 267 filmi. Juunis avatakse kinos Ekraan lisaks töötavale 200kohalisele üks 100kohaline saal.

MPDE 1998. aasta netokäive oli 33,3 miljonit krooni ning auditeeritud puhaskasum 6,5 miljonit krooni.

MPDE turuosa Tallinna ja Tartu kinoturul on 60%. 1998. a külastas Kosmost 522 630 vaatajat. Selle aasta esimese nelja kuuga käis Kosmoses ja Ekraanis 159 399 kinokülastajat. Sõpruse kino külastas 1998. aastal 140 000 inimest.

Hetkel kuum