Sirje Niitra • 10. mai 1999 kell 22:00

Kasutatud autode müüja pettis käibemaksuga

Tallinna halduskohus langetas 30. aprillil otsuse, mille kohaselt peab autode müügiga tegelev firma tasuma riigile 1,2 miljoni krooni ulatuses vähem tasutud käibemaksu ja intressid. ASi PBP kirjutatud müügiarvetes on kasutatud autode hinnaks märgitud maksuameti hinnangul turuhinnast viis kuni kümme korda väiksemad summad ja tasutud vastavalt vähem ka käibemaksu. Valga maakonna maksuamet tegi konjunktuuriinstituudi andmetele tuginedes automüüjale ettekirjutuse maksu juurdenõudmiseks juba ligi kaks aastat tagasi, kuid firma polnud sellega päri.

Käibemaksuseadus lubab maksuametil kauba harilikust väärtusest madalama hinnaga müügil võtta maksustatavaks väärtuseks selle turuhinna.

Automüüja vaidles vastu, et autod olid maale tuues avariilised, kuid ei suutnud seda kohtus tõestada. Kuulati üle hulk tunnistajaid ja kontrolliti esmase tehnoülevaatuse pabereid. Riigi maksuameti kaudsete maksude talituse juhataja Sirje Pulk ütles, et mitme tunnistaja ütlused autode müügihinna kohta langesid maksuameti määratud hinnaga enam-vähem ühte. Maksuamet võttis hinna kujundamisel aluseks konjunktuuriinstituudi kataloogid, kus sõidukite hinnad on väljalaskeaja järgi kirjas.

AS PBP pole äriregistrisse kantud ja kuulub seetõttu likvideerimisele. Firma omanikud tegutsevad Valgas edasi Vespal OÜ nimelise firmaga, mille tegevusalade loetelusse kuulub ka kasutatud sõidukite müük, kuid põhialaks on rahvusvahelised autoveod. Ettevõtte raamatupidaja Evelin Kuljus ütles, et PBP pole veel otsustanud, kas kaevata viimane kohtuotsus edasi või mitte. «Peame kaaluma, kas sel on mõtet, sest kulutused kogu aeg kasvavad,» märkis ta.

Maksuameti pressiesindaja Koit Luusi sõnul ei saa firmat koos maksuvõlgadega likvideerida ja tõenäoliselt ootab seda ees pankrot. Võimalik on nõude pööramine autofirma omanike vastu.

Pulga väitel pole kõnealune juhtum sugugi erandlik ja ettekirjutusi on tehtud teistelegi kasutatud autode müüjatele. «Taolised pettused hakkasid juba massiliseks minema,» märkis ta. Üks juhtum on saanud ka riigikohtu lahendi. Riigikohus leidis, et maksuamet võib ise määrata turuhinna ja selle arvutamiseks kasutatud metoodika. See annab Pulga hinnangul maksuametile kindluse analoogiliste juhtumitega edasi tegelemiseks.

Hiiu Suurtüki autopoe müügimees Ain Jõgis ütles, et selles firmas määratakse kasutatud auto hind välimuse ja tehnilise korrasoleku järgi. «Jälgime ka automüügikuulutusi ajalehtedes. Konjunktuuriinstituudi hindu me küll aluseks ei võta, sest need on enamasti liiga madalad, vahel harva ka kõrgemad,» selgitas ta.

Kaksteist aastat vana Ford Sierra võib olenevalt läbisõidust ja varasemast hooldusest saada Suurtüki autopoest nii 20 000 kui 40 000 krooni eest. «Meie müüme õige hinnaga ja nii on kirjas ka dokumentides,» kinnitas müügimees.

Hetkel kuum