12 mai 1999

Valitsus kaotab ETVst reklaami

Kultuuriministeeriumi üldosakonna juhataja Peeter Sookruusi hinnangul tingis valitsuse seisukohavõtu kasvav närvilisus telereklaamiturul. «Hetkel on tegemist uue telesõjaga ning valitsus peab sellele kuidagi reageerima, « lausus ta.

Telemaastikul valitsev närvilisus on Sookruusi sõnul tingitud sellest, et ETV sõltub praegu otseselt erakanalite olukorrast ning majanduskeskkonnast tervikuna. Uue seaduse eesmärgiks on selline olukord lõpetada ja luua kindel alus Eesti Televisiooni rahastamiseks, rääkis ta.

Kultuuriministeeriumis seadusemuudatust ettevalmistava Sookruusi sõnul on avalik-õigusliku televisiooni finantseerimise mudel veel ebaselge ja sõltub telekanalitega peetavatest läbirääkimistest. Variante on mitu: võimalik on kehtestada loamaks vaatajatele nagu enamikus Euroopa riikides või maksustada erakanaleid. «Kindlasti on selles küsimuses vajalik saavutada konsensus kõigi poolte vahel,» lausus Sookruus. Ta ei osanud eile veel öelda, millal seadusemuudatus võiks riigikogu ette jõuda.

Eesti Televisiooni peadirektor Toomas Lepp ütles eile, et valitsuse põhimõtteline otsus reklaami kaotamise kohta ETV plaane ei muuda. «Jätkame reklaami müüki seni, kuni riigikogu on uue seaduse vastu võtnud,» lausus Lepp. Tema sõnul pole oluline see, kas ETVs on reklaam või mitte, vaid see, kas ja kuidas riik avalik-õiguslikku televisiooni finantseerib.

Kui riik otsustab ETVs reklaami näitamise lähiajal keelustada, siis peab ta Lepa sõnul ka tagama telekanali finantseerimise. «Ringhäälingunõukogul tuleb leida vastavad summad, muidu peame pooled töötajad lahti laskma ja programmi mahtu vähendama,» ütles Lepp.

TV1 juht Vallo Toomet ütles eile, et valitsuse poliitiline otsus kõrvaldada reklaam avalik-õiguslikust televisioonist on tervitatav. Samuti pidas Toomet mõistlikuks skeemi, et erakanalid ei maksa ETV-le, vaid riigile. Kuid riik peaks ka arvestama erakanalite majanduslikku olukorda ja vältima nende maksudega lämmatamist, täpsustas ta.

Toomet on varem öelnud, et erakanalid saavad telereklaamituru korrastamiseks poliitikutele survet avaldada. Eile kinnitas TV1 juht, et eratelejaamad ongi seda teinud. «Oleme vestelnud poliitikutega nii ajakirjanduse vahendusel kui ka otse, ja see on täiesti loomulik. Ei saa olla nii, et ETV peadirektor võtab vastu otsuse reklaami näidata ja kõik ülejäänud noogutavad kurvalt kaasa,» märkis Toomet.

Eesti Televisiooni juhatus otsustas 3. mail tühistada erakanalitega sõlmitud reklaami mitteavaldamise lepingu ning alustas reklaami müümist. Käesolevaks ajaks on lepinguid sõlmitud miljoni krooni väärtuses ning ametisse on nimetatud ka reklaamiosakonna juhataja.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum