16. mai 1999 kell 22:00

Keskturule tuli kaks pakkumust

Varem on keskturu erastamise vastu huvi ilmutanud praegu turul pikaajaliste rendilepingutega tegutsevad firmad OÜd Abring, Lepla ja Dzebeti, kes on ka seotud turu praeguste juhtidega.

Tallinna volikogus Keskerakonna initsiatiivil läbi läinud otsusega müüakse keskturu aktsiad kirjaliku eelläbirääkimistega pakkumisega, mis on soodne just turu praegustele pikaajalistele rentnikele.

Praegused turu suurrentnikud rendivad keskturult kuni 75 protsenti turupindadest, mida nad omakorda edasi rendivad.

Lepla ja Abringi turupinnad on renditud 15 aastaks, Dzebetile on renditud 20 aastaks turu kontorihoone.

Eestimaa talupidajate keskliidu peadirektori Kaul Nurme sõnul suhtub liit turu erastamisse eitavalt. «Algul võib ju kõik paar aastat sama rada pidi minna, aga kahtlemata tekivad erastajal ajapikku teised perspektiivid ning turg kaob,» rääkis Nurm.

Linnavaraameti juhataja Rene Kuulmanni sõnul on aktsiate ostu-müügilepingus punkt, et aktsiate ostja peab jätkama turu tegevust. See peaks tagama turu jäämise, ütles Kuulmann.

Nurme sõnul ei ole talupidajatel olnud juba kaks aastat võimalust pikaajaliste rendilepingute tõttu oma kaupa turul ilma vahendajateta müüa. «Turule müüma pääseda on talupidajal sama raske nagu kaamelil läbi nõelasilma ronida,» ütles Nurm. Vahendajad tõstavad kauba hinna kahekordseks ja lõikavad vahelt kasu, talupidajate tulud aga vähenevad. Nurme sõnul ei jää liidul muud üle kui rajada alternatiivne turg. Alternatiivse turu loomise ideed on toetanud ka peaminister Mart Laar.

Keskturu aktsiate alghind oli 15 miljonit krooni, keskturu aktsiakapital on 4,89 miljonit krooni.

Järgmise erastamisetapina kontrollib linnavaraameti komisjon pakkumiste vastavust tingimustele ning otsustab, kas alustada pakkujatega läbirääkimisi. Seejärel esitavad potentsiaalsed turuomanikud oma lõplikud pakkumised, mille alusel teeb komisjon valiku ja ettepanekud linnavalitsusele.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum