Kadi Heinsalu • 17. mai 1999 kell 22:00

Keskkonnafondi tehingud tuuakse avalikkuse ette

Fondi nõukogu oli andnud 1996. aastal loa vaba raha paigutamiseks pangadeposiidile, kuid nõukogu istungi protokollis oli keegi nõukogu liikmete teadmata asendanud deposiidi sõnaga väärtpaberid.

Seetõttu on kokku üle 32 miljoni krooni keskkonnafondi raha paigutamine Venemaa väärtpaberitesse dokumendi järgi küll nõukoguga kooskõlastatud, kuid tegelikult räägiti istungil vaid deposiidist. Kõik tehingud toimusid fondi nõukogu liikmete teadmata, kinnitas eile tunnistajana ütlusi andnud keskkonnafondi nõukogu esimees Peeter Sooväli.

Peep Pobbul sõlmis 1996. aastal Krediidipanga vahendusel koostöölepingu Bahama maksuvaba firmaga Chivalry Management Incorporated (CMI), kes tagas fondi raha ja lubas igal juhul 16protsendilist intressi. Kuna börs oli 1996--1997 tõusuteel, oli intress kõrgem kui lubatud 16 protsenti ja ülejäänud kasum läks offshore-firmale.

Tehingute tulemusena teenis maksuvaba firma CMI 6,05 miljonit krooni tulu. Keskkonnafond sai oma 32 miljonit tagasi ja teenis lisaks vaid 2,7 miljonit krooni.

Peeter Sooväli ütles eile kohtule, et tema ei oleks lubanud siiski raha börsile paigutada, kuna see on pangadeposiidist riskantsem.

Börsitehingu avastas 1997. aastal Pobbuli asetäitjana fondi tööle värvatud Madis Kaasik. Talle tundus imelik, miks on fondi vaba raha paigutatud Krediidipanka deposiidile, kuid intressid miskipärast raamatupidamises ei kajastunud. Selgus, et raha oli Krediidipanga kontolt edasi kantud samas pangas avatud teisel kontole, mis oli ühine offshore-firmaga.

Kohtunik Merle Parts palus eile Chivalry Management Incorporatedi esindajat Eestis Andres Meret, et see esitaks järgmiseks istungiks offshore-firma omanike nimed, mida Mere lubas teha. Mere pole enda sõnul omanikega kunagi kohtunud, kuid on tänaseni selle firma palgal. Mere ja Pobbul on ülikoolikaaslased.

Tavaliselt pole maksuvabade firmade omanikke võimalik välja selgitada, jõuab vaid neid esindavate advokaatideni. CMI omanike nimel on 1996. a alguses notariaalselt kinnitatud memorandumile alla kirjutanud Elizabeth A. Smith ja Paulette V. Johnson.

Kohtuprotsess Peep Pobbuli üle jätkub 7. juunil, kui tunnistajatena kutsutakse ütlusi andma eelmine keskkonnaminister Villu Reiljan.

Hetkel kuum