Sirje Niitra • 19. mai 1999 kell 22:00

Kofkini hotell viis Wiklari põhja

ASi Wiklar juhataja Toomas Kuik süüdistas ennast eile Wiklari võlausaldajate esimesel koosolekul selles, et ei osanud ette näha vana hotelli uuendamisel tekkivaid lisatöid. «Tegime heas usus, et töö on vaja ära teha ja küll see pärast kinni makstakse, aga tellija mõtles teisiti, jättes lisatööd tasumata,» märkis ta.

Nii näiteks tegi Wiklar lepinguväliselt miljoni krooni eest koristustöid ja küttis poole miljoni krooni eest hoonet. «Varjatud riske oli sellel objektil palju,» lisas Kuik. Tema sõnul oleks ehitusfirma täbarast olukorrast välja tulnud, kui Kofkin oleks tasunud lisatööde eest saamata jäänud 4,5 miljonit krooni.

ASi Wiklar omanikud on ettevõtte juhid.

Seda, et luksushotelli ümberehituseks sõlmitud leping oli Wiklarile tappev ja töö tellija polnud koostööaldis, kinnitas ka vandeadvokaat Üllar Talviste. Leping oli tema sõnul koostatud nii, et tähtaegu polnud võimalik edasi lükata ja tellija jäänuks igas olukorras õigeks. Talviste sõnul oli kummaline, et ehituse tellija ei olnud ise kinnistu omanik.

Tema hinnangul oli Kofkinil kõik algusest peale nii kavandanud, et ehitajatel poleks võimalik hiljem pretensioone esitada. «Nüüd saab nõude vaid tühja koti vastu esitada,» märkis ta.

Hotelli ehitusel projektijuhina tegutsenud Tarmo Jõulu Kofkinile kuuluvast OÜst Wicom ütles, et Wiklar tegi küll tööd korrektselt, kuid ei kasutanud tööaega õigesti. Ta avaldas muret, kelle poole peaks nüüd hotell garantiitööde teostamiseks pöörduma.

Talviste sõnul loodeti asjade paremat laabumist ka seetõttu, et Wicomi juhataja Priit Vilba juhtis varem ASi Wiklar.

Pärast firmale halvasti lõppenud hotelliehitust pole Wiklaril õnnestunud võita ühtki ehituskonkurssi ja ettevõte pole saanud tänavu ainsatki uut tellimust. Ligi 70 töötajat on tänaseks lahti lastud.

Pankrotihaldur Martin Krupp ütles, et lepingud tellijatega olid ehitusfirmal sõlmitud professionaalselt nõrgal tasemel ja sageli puudusid need hoopis. Samuti olid tööd õigeaegselt akteerimata. Kõik see võimaldas tellijal jätta osa tehtud tööde mahust tasustamata.

Kuik selgitas, et ehitusturul on olukord väga raske ja seetõttu oli firma kõigeks valmis. «Lootsime suure hotelli ehitusel kaasalöömisega uusi tellijaid võita,» märkis ta.

Hotelli Tallinn ehitusele lisaks kaotas Wiklar raha Astrodata büroo püstitamisel, kus tellija jättis maksmata poolteist miljonit krooni.

Wiklari bilansis haigutab 10 mln krooni suurune auk, vara on firmal aga pankrotihalduri hinnangul 4 mln krooni eest. Selle hulgas on ka kaks ridaelamut Viimsis, kus elavad Wiklari töötajad ja mis on koormatud alla turuhinna sõlmitud rendilepingutega. Pankrotihalduril tuleb nüüd need kahjulikud lepingud lõpetada.

Võlausaldajad otsustasid lõpetada ASi Wiklar tegevuse kohe, kui pankrotiprotsessiga ühele poole saadakse. «Wiklar on jõudnud sellesse olukorda inimliku saamatuse tõttu, sest juhid pole suutnud tööd leida,» leidis pankrotihaldur. Kuritahtlikkuses ta ehitusfirma juhte ei süüdistanud.

Wiklari pankrot kuulutati välja OÜ Esmar Ehitus avalduse põhjal, millele Wiklar jäi alltöövõtu eest hotelli Tallinn ümberehitusel võlgu 700 000 krooni. Ehitusettevõtjaist võlausaldajaid on firmal kümmekond.

Hetkel kuum