Sulev Oll • 20. mai 1999 kell 22:00

Klient saab värskelt pestud auto

Autode maaletoojatele pakutav autode müügiks ettevalmistamise teenus välistab olukorra, kus kaitsevahata auto ootab pool aastat oma ostjat.

Eesti suurim logistikafirma Schenker-BTL alustas PDI-teenuse osutamist oma tolliladu läbivatele sõidukitele. PDI ehk pre-delivery inspection tähendab autologistikas sõidukite müügieelset ettevalmistust, mis sisaldab autodelt transpordivaha mahapesu, üldist ülevaatust, võimalike kriimude väljapoleerimist ja autode muul moel müügiks ettevalmistamist.

Seni on Eestis PDId teinud importöörid ise. Erandiks on juhud, kus ettevalmistustöö enne müügisalongidesse minekut tehakse Soome või Euroopa vaheladudes. See aga võib tingida olukorra, et autod seisavad tollilaos kaitsekihita. Paraku on selle juhuse tõenäosus suurem talvel, kui autode müük väiksem, looduse kahjustav mõju aga suurem.

Eestis osutatud teenus tuleb Schenker-BTLi juhtide sõnul kolmandiku võrra odavam kui näiteks Soomes.

Ühe auto teenindamine maksab ca 650 krooni, päevas on võimalik müügiks ette valmistada 15, pingutuse korral ka 20 autot.

Tehnoloogiliselt kõige keerulisem ja täpsem osa PDI teenusest on kaitsevaha eemaldamine ja sellest tekkinud heitvee puhastamine.

Autode puhastamiseks kantakse värvkattele mitmesuguseid lahusteid ja katalüsaatoreid ning lastakse neil teatud aja mõjuda. Seejärel eemaldatakse lahustunud vaha kuumaveepesuriga kindla temperatuuri juures veesurvet kasutades. Edasi loputatakse auto pehmendatud veega ning kuivatatakse spetsiaalse lapiga.

Järgneb klaaspindade hoolikas puhastamine spetsiaalsete vahenditega.

Nende toimingute lõppedes kontrollitakse auto värvkatte seisukorda. Pindmiste vigastuste ehk kriimude leidmisel poleeritakse need välja erineva karedusega lihvkettaid ja mitmesuguseid pastasid kasutades. Teenuse osutamise juhi Ain Tulvi sõnul on olulisemad värvivigastused igal 30.--40. autol.

Lisaks sellele kuulub Schenker-BTL PDI baaspaketti üldine ülevaatus ja komplekssuse kontroll, tankimine ja võõrkeelsete hoiatussiltide vahetamine eestikeelsete vastu.

Hiljem hakatakse klientidele pakkuma sõiduki komplekteerimist liikluses nõutava varustusega (apteek, tulekustuti, ohukolmnurk, tõkiskingad) ning autode osalist värvimist ja lisaseadmete paigaldamist. PDI teenuse ostmise teeb isetegemisest mõttekamaks ka tõsiasi, et kanaliseeritav keskkonnaohtlikke kemikaale sisaldav autopesuvesi peab olema eelnevalt hästi puhastatud.

Hetkel ostab teenust Kommest Auto, näidisteenust vaatasid aga ka mitme teise Eesti automüügifirma juhid.

Oleme esimesed ja seni ainsad, kes Eestis Schenker-BTLilt PDI teenust ostma hakkas. Leidsime, et see tuleb esiteks odavam, kuna selleks tööks vajalikesse seadmetesse tuleb teha oluline investeering, praeguste müüginumbrite juures on meil aga tarvis müügiks ette valmistada vaid 3--4 autot päevas. Logistikafirmal, mis käsitleb suurt hulka eri marki autosid, on võimalik toota PDI teenust majanduslikult efektiivsemalt ja professionaalsemal tasemel, kui üksiku margi importöör seda eales suudaks teha.

Kindlasti võidab klient, kes eeldatavasti saab kindlalt tagatud kvaliteediga ette valmistatud auto. Ka tekib võimalus valmistada kiiresti müügiks ette suurem partii autosid.

Kuna kasutasime Schenker-BTLi tolliladu, pole meil vaja autosid, mis lähevad müüki muudesse Eesti autosalongidesse, enam Tallinnas edasi-tagasi vedada.

Täpsed nõuded PDI läbiviimiseks annab sõidukitele valmistajatehas.

Hetkel kuum