Kristi Malmberg • 25. mai 1999 kell 22:00

U-Pangale lisandub I-Kiosk

Juulis käivitub Hansapanga I-Kioskite projekti esimene etapp, mille maksumus on 7,5 mln krooni. Hansapank paigutab 23 Ühispanga U-Panga kõrvale oma kontoritesse 50 automaati, millega saab sooritada Eesti-siseseid makseid, näha kontoväljavõtet ja varem sooritatud tehinguid, kuid ei saa välja võtta raha.

Ühispanga U-panganduse projekti juhi Erik Sakkovi hinnangul ei vähenda I-Kioskid U-Panga klientuuri. «Pangavahetust peetakse abielulahutuse järel raskuselt teiseks asjaks ja ma usun, et praegu on kliendid juba üsna paigas,» märkis ta.

Hansapanga interneti- ja telepanganduse osakonna juhi Timo Miti selgitusel on I-Kiosk sisuliselt nagu internetis olev arvuti, millele on lisatud kaardilugeja. I-Kioskit saavad kasutada ka need Hansapanga kliendid, kellel pole sõlmitud Panganeti või Internetipanga lepingut.

Miti kinnitusel võib Hansapank seoses I-Kioskite projektiga aja jooksul pangakontoreid sulgeda. Mõne kuu pärast kavatseb Hansapank I-Kioskeid paigutada ka väljapoole oma kontoreid.

Erik Sakkovi sõnul loodab Ühispank projekti tasuvusele alles kahe aasta jooksul, kuid käive U-Panga terminalides on juba esimese poolteise kuu jooksul väga hea olnud. «Ühispanga kliendid on selle väga hästi vastu võtnud.»

Sakkovi kinnitusel on aprillis käivitunud U-pangandus Ühispangale kliente juurde toonud. Täpseid arve klientide juurdevoolu kohta ei soostunud ta avaldama.

Ühispank on U-Pankade projekti investeerinud 14,5 mln krooni ja üks terminal maksab 600 000 krooni. Sakkov märkis, et U-Pank on kasulikum kui harukontor ning osa kontoreid suletakse ajapikku. «Püüame õpetada oma kliente loobuma tavalise pangakontori kasutamisest,» lisas ta.

U-Panga makseautomaadist, sularahaautomaadist, info- ja telefonipangast koosnevaid terminale paigutatakse praegu vaid suurematesse toidukauplustesse, mida külastab vähemalt 4000 inimest päevas.

Hulgimüügifirma Smarten üks omanikke Indrek Prants ütles, et tema kasutab U-Panka vaid sularaha väljavõtmiseks. «Olen neid musti monstrumeid kaubamajades märganud küll ja nende ümber on ikka sebimist ka,» märkis Prants. «Ülekannete sooritamiseks on arvuti siiski palju turvalisem ja mugavam.»

Hetkel kuum