Tõnis Oja • 1 juuni 1999

Dollari kurss taas üle 15 krooni

Eile, pärast pühi, lähenes euro kurss taas oma ajaloo madalaimale tasemele, kui Euroopa maaklerid sulgesid oma nädalavahetuseks võetud lühikesi positsioone (müüsid laenatud valuutat). Spekulandid mängisid võimaluse peale, et Euroopa keskpank kasutab juhust, kui Londoni ning New Yorgi finantsturud on suletud, ning sooritab euro tugioste. Mitte midagi sellist ei juhtunud ning ühiraha nõrgenemise tõttu fikseeris Eesti Pank neljandat korda dollari kursiks üle 15 krooni (täpsemalt 15,00877 krooni).

Esialgu püüavad rahaliidu 11 liikmesriigi keskpangad eurot n-ö üles rääkida, sest see on tunduvalt odavam meetod kui kulutada näiteks 248 mld dollarit Euroopa keskpankade süsteemi (Euroopa keskpankade süsteemi moodustavad üheskoos nii Euroopa keskpank kui ka liikmesriikide keskpangad) välisvaluuta reserve. Samas on ka interventsioonil arvatavasti vaid lühiajaline efekt. Pikemas perspektiivis sõltub euro kurss siiski eelkõige investorite usaldusest ühisraha vastu, mille omakorda määrab vana maailma majanduslik olukord.

Enne ühisraha loomist loodeti eurost dollarile väärilist konkurenti. Kaubavahetuse mahult peakski see nii olema, kuid nagu valuutadega ikka, tekib usaldus selle vastu vaevaliselt.

Hetkel kuum