ÄP fototoimetus • 9. juuni 1999 kell 22:00

Rootsi ja Taani börs liituvad

Stockholmi börsil on sel aastal indeks tõusnud 14% ja Kopenhaageni börsil langenud 8%, seepärast suhtutakse Taanis börside ühinemisse suurema innuga, sest loodetakse osa saada Stockholmi börsi suuremast likviidsusest. «Kuna firmasid tuleb juurde, siis kasvab käive,» ütles Kopenhaageni börsi juhataja Hans-Ole Jochumsen.

Mõlemal börsil saavad tegutseda ainult need maaklerifirmad, mis on mõlema börsi liikmed. Seda võimalust pakub neile tasuta kahe börsi koostööfirma Norex.

Eraisikud veel teise riigi aktsiaid osta ei saa, kui neil ei ole seal väärtpaberikontot, mille nad saavad hankida ainult maakleri kaudu lisatasu eest. Selle puuduse lubavad börsijuhid varsti kõrvaldada.

Stockholmi börs alustas tehinguid SAX 2000 süsteemis 13. märtsil ja selle aja jooksul on süsteem neli korda streikinud. Ehkki maaklerid on selle üle pahandanud, leiab Rootsi maaklerite liidu direktor Lars Nordström, et tegemist on hea süsteemiga, mis on algusest peale sajaprotsendiliselt funktsioneerinud.

Stockholmi börsi omanik OM Gruppen loodab, et Norexist kujuneb Põhjala suurbörs. Seni on Helsingi börs teatanud, et eelistab koostööd Frankfurdiga, kuid Oslo börs on hakanud liitumist kaaluma. «Helsingi börs koosneb põhiliselt Nokiast, mille aktsiatega kaubeldakse elavalt ka Stockholmi börsil, ja kui Oslo eelistab Norexit Londoni-Frankfurdi börsikoostööle, siis võime väita, et meil on tegemist Põhjamaade börsiga,» arvas Stockholmi börsi tegevdirektor Carl-Johan Högbom.

«Praktilisest seisukohast on hea, kui Rootsi ja Taani aktsiatega saab kaubelda ühtses süsteemis, kuid strateegilisest investeerimisseisukohast lähtudes pole sellel erilist tähtsust,» ütles Londonis tegutseva HSBC maakler Frans Lindelöw. «Ma ei usu, et rootslased hakkavad kohe suurelt Taani aktsiatesse investeerima.»

Rootsi analüütikute arvates vajab Taani börs olulisi ümberkujundusi. Esiteks tuleb seal sisse viia rahvusvaheline standard, et kõik firmad hakkavad esitama oma kvartaliaruannet, mida seni teevad vähesed. Teiseks teevad Taanis pangad palju aktsiatehinguid omavahel ehk väljaspool kauplemissüsteemi, mis ei taga piisavat kontrolli nende üle. Seetõttu tuleks see süsteem rootslaste arvates ära muuta.

Taani börsil domineerivad keskmise suurusega kaubandus-, teenindus- ja laevandusfirmad. Kokku on börsil 239 firmat, mille koguväärtus on 1552 miljardit Eesti krooni. Suurima börsiväärtusega -- 180 miljardit krooni -- on Tele Danmark. Rootsi firmasid on börsil 287 koguväärtusega 4600 miljardit krooni, kusjuures nende liidri Ericssoni börsiväärtus on 780 miljardit krooni.

Autor: ÄP

Hetkel kuum