ÄP fototoimetus • 9. juuni 1999 kell 22:00

Terasefirmad liituvad

British Steel, mis on olnud tugeva naelsterlingi tõttu raskustes ja mullu 3,4 mld Eesti krooniga kahjumis, saab BSKH aktsiatest 62% ja Hoogovens 38%. Uue firma turuväärtus on 71,5 mld ja käive 236 mld krooni. Kokku toodavad nad aastas 24 mln tonni terast ja 400 000 t alumiiniumi.

British Steeli tegevdirektor John Bryant ütles, et kontserni tehastes töötab maailmas 70 000 inimest, kuid ühinemise tulemusena on kavas kaotada umbes 10 000 töökohta.

Analüütikute sõnul on firmade ühinemine kogu terasetööstuse seisukohalt positiivne, sest see aitab tasakaalustada turgu ja vähendada ületootmist. Londoni asjatundjad on seisukohal, et Hoogovensi ostmisega soovib British Steel saada tugipositsiooni europiirkonnas. Sest edaspidi saab British Steel müüa terast Hollandi kaudu otse 11 eurotsooni riiki.

Euroopa terasetööstuses on pikka aega oodatud firmade ühinemisi. Paar aastat tagasi ühendasid Saksa Thyssen ja Krupp oma terasetootmise, mis on hetkel suuruselt maailma seitsmes.

Samuti liitusid Saksa Stahlwerke ja Belgia Sidstahl. Prantsuse Usinor on omakorda ostnud Belgia Sambreni, mis enne seda liitis endaga Saksa Ekostahli.

Maailma kaks suurimat terasetootjat on Lõuna-Korea Posco ja Jaapani Nippon Steel. Nüüd tekkiv BSKH tõuseb kolmandale kohale. Järgnevad Arbed, LNM ja Usinor.

Autor: ÄP

Hetkel kuum