Sirje Niitra • 21 juuni 1999

Wicom poolteisest miljonist ilma

Riigikohtu loakogu hinnangul oli Wicomi kaebus põhjendamatu ja Tallinna maksuameti ettekirjutus 1,5 miljoni krooni tasumiseks kaks aastat tagasi Kloostrimetsa ehitatud majade pealt on seaduspärane.

Riigi maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et riigikohtu otsus annab maksuhalduritele kindluse võtta tähelepanelikuma vaatluse alla ka hilisemal ajavahemikul ehitustel toimunu. «Nüüd peaks olema piisavalt kohtulahendeid, veenmaks üritajaid taolisi skeeme lõpetama,» märkis ta.

Maksuameti hinnangul võimaldas käibemaksu mahaarvamine Wicomil ehitada eramuid konkurentidest 18 protsenti odavamalt.

Wicomi endine juhatuse esimees Priit Vilba leiab endiselt, et maksuameti nõue on ebaseaduslik. Kohtuvaidluse ajal saatis ta maksuameti juhile järelepärimisi ja nõudis selgitust ajakirjanduses. Sõerdi sõnul nõudis Vilba, et ta teataks ajalehe veergudel, et Wicom pole ühegi maksu osas võlglane, ei peta riiki ega väldi maksude tasumist. Sellist käitumist hindas maksuameti juht ebatavaliseks.

Sõerd ütles, et kuna ehitussektorist laekub oodatust vähem käibemaksu, revideeritakse seda valdkonda hoolikalt. Wicomi kohta lausus ta, et selle ettevõtte puhul võib rääkida võimalikust maksuriskist ka nende perioodide suhtes, mida maksuamet pole veel kontrollida jõudnud.

Wicomi praegune juhatuse esimees Aare Ruubel ei soovinud juhtunut kommenteerida. «Te ei pea sellest üldse kirjutama,» leidis ta.

Kloostrimetsa elamurajooni omaniku OÜ Balti Büroohoone volituse alusel tegutsenud Wicom arvas kinnistu jaoks ostetud kaupadelt ja teenustelt maha 1,5 mln krooni käibemaksu. Tallinna maksuamet tegi selle kohta ettekirjutuse ja võttis summa Wicomi arvelt maha, kuid ehitusfirma polnud sellega nõus ja kaebas asja kohtusse. Riigikohtu loakogu toetas maksuameti seisukohta, mille järgi ettevõte, mis ei ole kinnistu omanik, ei saa ka selle tarbeks soetatud kaupadelt ja teenustelt käibemaksu maha arvata.

Varem on maksuamet võitnud samalaadse protsessi ridaelamuid ehitanud ASi Varahaldur vastu.

Hetkel kuum