Automüüjad võitsid kohtus tolli

Tartu halduskohus tunnistas reedel ebaseaduslikuks tolliameti peadirektori ringkirja, millega tühistati kasutatud autosid importivate osaühingute Daamele, Harriman ja Terminaator eeldeklaratsioonide pikendused. Kohus leidis, et eeldeklaratsioonide annulleerimiseks puudus Tartu tolliinspektuuril seaduslik alus.

«Kohtuotsus näitas, et meil oli täielik õigus eeldeklaratsioone pikendada,» rääkis OÜ Harriman omanik Tarmo T?ernjavski. «Tolliameti peadirektoril polnud õigus, kui ta otsust tehes juhindus mootorsõidukiaktsiisi seadusest kui eriseadusest.»

T?ernjavski andmetel on tolliameti peadirektori ringkirja kohta esitanud kaebuse viis Tartu firmat ja üks Võru firma.

«Vaidlus puudutab 140 tollimata autot,» kommenteeris T?ernjavski tolliameti vastu esitatud kaebusi. «Firmade kogukahju ulatub 5 miljoni kroonini,» väitis ta.

Lõuna-Eesti tolliametnikud keeldusid aprilli lõpus riiki sisse tollimast Euroopast imporditud kasutatud autosid, kuna tolliameti peadirektor Rein Talvik tunnistas 28. aprillil kehtetuks autode maaletoojatele märtsis väljastatud kaubadeklaratsioonid. Aprillis jõustunud uute aktsiisimäärade järgi autovedajad kasutatud sõidukeid tollida ei soovinud.

«Treilerid saime läbi suure häda lõpuks vabaks,» lausus T?ernjavski. Nüüd on loota, et vajalikud tollipaberid saavad ka müüki toodud sõiduautod.

Autofirmasid esindav vandeadvokaat Kalev Bachmann ütles, et ta ei näe kohtuotsuse edasikaebamises mõtet. «Ühe tõendina arvestas halduskohus rahandusministri kirja Eesti Autoliidule,» rääkis ta. «Minister leiab samuti, et tolliameti tegevus ei olnud seaduslik.»

Tartu tolliinspektuuri juhataja kohusetäitja Enn Raidla kuulis halduskohtu lahendist Äripäeva käest. «Enne kohtuotsuse kättesaamist ei oska ma midagi kommenteerida,» ütles Raidla. «Saadame kohtuotsuse tolliametisse ja seal otsustatakse edasikaebamise küsimus.»

Tolliameti peadirektor Rein Talvik on põhjendanud kaubadeklaratsioonide tühistamist vastuoluga tolliseadusega. «Automüüjad petsid meelega tolliametit, pikendades deklaratsioone enne 1. aprilli,» väitis Talvik.

Samas on tolliameti peadirektori ringkirjale õigusliku hinnangu andnud vandeadvokaat Aare Tark imestust avaldanud, kuidas sai riigiameti juht teha tagasiulatuva jõuga ringkirja.

Tartu halduskohus arutab järgmisi analoogilisi kaebusi juuli keskel. Võru maakohtus tuleb autovedajate kaebus arutusele augustis.

Hetkel kuum