Venemaa laenus kindel

Fond on enam huvitatud Venemaa käitumise muutmisest kui Moskva karistamisest, kirjutas eilne Washington Post, mis avaldas hästi informeeritud allikatele tuginedes salajase auditi tulemused.

Audit, mille viis läbi PriceWaterhouse Coopers, kinnitas, et 1996. aastal kasutas Venemaa keskpank IMFi raha valitsusele miljardi dollari laenamiseks. Vastu saadud võlakiri toimetati vaikselt offshore- firmasse.

Nii ei olnud fondile Venemaa valuutareservide suuruse kohta edastatud andmed täpsed, kuna IMFi ei informeeritud, et reaalse raha asemel moodustas ühe osa reservist võlakiri.

Allikate andmeil vajas Venemaa rahandusministeerium keskpangalt laenu 1996. aasta presidendivalimiste esimese ja teise vooru vahepeal, kuna Boriss Jeltsini valimislubaduste täitmine oli ministeeriumi eelarve lõhki ajanud. Ilma laenuta oleks vahetult valimiste eel puhkenud eelarvekriis, kirjutab Washington Post.

Vene keskpank ise eitab mistahes kuritarvitust ning IMF on kommentaaridest hoidunud. Seega pole lugu skandaaliks paisunud.

Sel nädalal teatas Venemaa erisaadik IMFis Mihhail Zadornov, et Venemaa on IMFiga kokku leppinud uue majanduspoliitilise memorandumi ning et uus IMFi laen on 90% kindel.

Peaminister Sergei Stepa?in peaks dokumendile alla kirjutama tuleval nädalal. IMFi juhatus arutab laenu 14. juulil. Raha on Moskval vaja 140 mld dollarilise välisvõla teenindamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum