ISO sertifikaat teavitab tellijaid sellest, et firma juhtimine on süsteemne igal tasandil arvestades seaduseid, ehituslikke normatiive ja eeskirju ning aktsepteeritud kvaliteedistandardeid.
ISO standard nõuab, et hanke-, alltöövõtu- ja rendifirmad ning samuti materjalid, mõõteriistad ja töövahendid oleksid piisavalt kontrollitud. Seega peavad ka peatöövõtja koostööpartnerid olema igal ehitusobjektil aktsepteeritavad kvaliteedisüsteemi nõudmiste järgi. Ka ehitusmaterjali vastuvõtmine ehitusplatsile on reglementeeritud, et vältida vale või praakmaterjali kasutamist.
Muutuvates oludes tuleb ehitusettevõttel kvaliteedisüsteemi muuta ja täiendada. Eeldatavasti kehtestatakse aastal 2000 standardi uus versioon ISO 9001:2000, mis nõuab ümbersertifitseerimist, kusjuures senisest suurem rõhk asetatakse kliendikesksusele.
Täna veel, mil ISO kvaliteedisertifikaat on vaid vähestel (ehitus)firmadel, annab sertifikaat tellijale suure(ma) kindlustunde, et tema vahendid on kulutatud sihipäraselt ja ehitus või rajatis on heade kasutusomadustega ning kestev.
EMV-le omistatud ISO 9001 kvaliteedisertifikaat «Ehitusalaste projektide kavandamine ja juhtimine» ei haara iga üksikut tööoperatsiooni ehitusplatsil, kuid süsteemi rakendamine peab viima miinimumini ebakvaliteetse töö tegemise võimaluse. Suuri ümberkorraldusi ei tulnud sertifikaadi saamiseks teha -- juba enne selle taotlemise mõtte tekkimist oli firmas kasutusel seniseid praktilisi kogemusi üldistav EMV ehitusprotsessi kirjeldus. Sertifitseerimise otsesed ja kaudsed kulutused olid ca 650 000 krooni.
Kvaliteedisüsteemi juurutamise kogemused on olnud soodsad -- kogemuse üldistamine, struktuuri ning tegevuste korrastamine, ülesannete piiritlemine, tagasiside, korduvate tegevuste formaliseerimine jne annavad säästu, mida otseselt rahas on raske mõõta.
Karm konkurents ehitusturul on pakkumishinnad võrdsustanud ja miinimumini viinud, ehitustähtajad on läinud kriitiliselt lühikeseks. Neis tingimustes tuli kvaliteetse ehitusteenuse pakkumiseks üles ehitada läbimõeldud kvaliteedi tagamise süsteem, mis oleks aktsepteeritav nii välismaal kui ka Eestis.
Merko Ehituses on sertifitseeritud ehitusalane peatööettevõtt ja projektide juhtimine. Sertifitseerimine ei nõudnud firmalt otseseid ümberkorraldusi. Kvaliteedisüsteemi kirjeldamisel kasutasime oma ettevõtte töötajate eesrindlikke juhtimisvõtteid.