Kaja Koovit • 18. juuli 1999 kell 22:00

Vichmann troonib arestitud aktsiatega

Hoiupanga endise peajuristi Marcel Vichmanni nimi oli börsiettevõtete suuremate eraisikutest aktsionäride pingerea tipus ka eelmisel aastal Talinvesti omaniku Jaak Roosipuu järel. Seni, kuni Vichmann on Hoiupanga Töötajate ASi ainuomanik ja Hansapank temalt aktsiaid kätte ei saa, ei saa keegi temalt esikohta võtta.

Tänavuse edetabeli teine Toomas Annus arvab, et tulemus ei peegelda tegelikku olukorda. Ta ütleb, et turu likviidsus on nii madal, et aktsiaid ei õnnestu pakutud hinnaga maha müüa.

Samas teenisid Jaak Roosipuu ning Tiit, Toomas ja Tarmo Kõuhkna eelmisel aastal Rakvere Lihakombinaadi aktsiate müügil 2,5 korda rohkem kui Talinvestile ja Epeksile kuulunud aktsiate ligi 200 miljoni kroonine turuväärtus.

Samasugust hinda küsivad Norma aktsiate eest tänavu sügisel tõenäoliselt Norma Grupi osanikud, TOP 10sse kuuluvad Andres Järving, Jüri Käo, Indrek Vanaselja ja Enn Kunila. Võrreldes edetabeli koostamise aluseks olnud aktsia hinnaga on Norma aktsia hind tõusnud Rootsi firmaga Autoliv sõlmitud kavatsuste protokolli toel ligi 44 protsenti. Norma Grupi nelja suurema aktsionäri varandus on seega poole kuuga kasvanud kokku ligi 50 miljonit krooni üle 175 miljoni kroonini.

Marcel Vichmann soovitab kõhuka väärtpaberiportfelli omanikke otsida Merita Panga või Bank of Bermuda klientide hulgast.

Äripäeval on kasutada vaid ametlikud aktsionäride nimekirjad ja edetabeli koostamisel läksid arvesse vaid isikute endi või teadaolevalt neile kuuluvate firmade nimel olevad aktsiad.

Vichmann nõustub, et börsi sulgemishindade põhjal arvutatud Hoiupanga Töötajate ASile kuuluva üle 1,5 miljoni Hansapanga aktsia turuväärtus ületab 100 miljonit krooni, kuid need on arestitud ja firma laenude tagatiseks panditud. Seega ei saa Vichmann aktsiate müügiga oma varanduslikku seisu parandada.

«Kas kohtulahend saab olema minu jaoks positiivne või mitte, ei oma tähtsust, sest kasu nendest aktsiatest ei saaks nagunii,» kinnitab Vichmann. Hoiupanga Töötajate ASi laenud ületavad praeguse aktsiate väärtuse mitu korda.

Kuigi Hansapank on väitnud, et Vichmannil puudub õiguslik alus aktsiate omamiseks, pole pangal õnnestunud aastaga neid temalt kätte saada. Hansapank ja panga juhatuse esimees Indrek Neivelt kannavad Vichmanni peale nii suurt vimma, et ei taha meest enam panga uksestki sisse lasta.

Suure aktsiapaki omanik ei lase ennast sellest häirida. Vichmanni sõnul on Eestis õnneks rohkem pankasid kui üks.

Äripäev koostab suuremate eraisikutest börsiettevõtete aktsionäride edetabelit juba kolmandat aastat. Võrreldes eelmise aastaga on väärtpaberiportfellide väärtused kahanenud.

Eelmisel aastal pääsesid saja suurema eraisikust aktsionäri hulka vähemalt 1,7 miljoni krooni suuruse aktsiapaki omanikud, tänavu on piirväärtuseks üle miljoni krooni võrra väiksem summa. Suures osas on selle põhjuseks börsiindeksi langus mulluselt 150 punktilt 40 punkti allapoole.

Tunamullu ilma teinud pankuritest jõudsid tänavu esikümnesse vaid praegune peaministri majandusnõunik Heldur Meerits, Hansapanga nõukogu liige Tiina Mõis ja Hansapanga asutaja Rain Lõhmus. Muutumatult püsivad esikümnes ka ehitusfirma Merko suuromanikud Toomas Annus ja Tõnu Toomik, kes vastavalt sellele, kuidas teiste tööstusharude esindajad oma osalusi müüvad, parandavad oma tabelikohta.

Merko Grupi nõukogu esimees Toomas Annus kinnitab, et ta ei plaani ehitusfirma aktsiate müüki. Õieti pole keegi meie vastu tõsiselt huvi tundnudki, lisab ta. Samas väidab Annus, et igaveseks ta ehitusfirma osanikuks ei jää.

Poliitikutest aktsiaomanike hulgas oli mullu 11 miljoni kroonise aktsiaportfelliga esikohal ekspeaminister Tiit Vähi. Sellel aastal võib Vähi osalusega Valga Groupi leida vaid Eesti Telekomi aktsiaraamatust, mille järgi firmale kuulub 3000 aktsiat turuväärtusega 300 750 krooni.

Jüri Mõisa lisandumisega poliitikute ridadesse on tema selles arvestuses konkurentsitult esimene 21,57 miljoni krooniga. Talle järgneb ligi kümme korda väiksema aktsiaportfelliga Neinar Seli.

Pärast riigiametist vabanemist on taas pankade aktsiaid soetanud endine rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep. Riskide maandamiseks on ta ostnud nii Ühispanga kui ka Hansapanga aktsiaid, mille turuväärtus on kokku 1,19 miljonit krooni.

Eesti Telekomi aktsiate lisandumisega börsi põhinimekirja on kolm suuremat institutsionaalset investorit Telekomi osanikud teede- ja sideministeerium, Telia AB ja Sonera Holding. Merita Panga klientidele kuulub veidi üle miljardi krooni eest Eesti ettevõtete aktsiaid.

Vaata ka Äripäeva koostatud aktsionäride TOP 100

Hetkel kuum