Kristi Malmberg • 20. juuli 1999 kell 22:00

Riik paigutab osa raha Hansapanka

Rahandusministeeriumi nõuniku Daniel Vaariku sõnul on väljatöötamisel plaan, mille kohaselt saavad Hansapanga kliendid edaspidi oma maksud tasuda samas pangas asuvale kontole. Seni laekusid maksud Ühispanka.

Maksudest laekuv raha deponeeritakse Hansapanka ja juhul, kui riigil jääb Ühispangast ülekannete tegemisel raha puudu, suunatakse osa raha Ühispanka. Praegu on Ühispangas eri hoiustena riigi raha 900 miljonit krooni ja Hansapangas 45 000 krooni. Hansapanka maksude tasumise korral jääks Ühispangal saamata sadu miljoneid kroone, sest enamik maksumaksjaid on Hansapanga kliendid.

Riigikassa on juba alustanud Hansapangaga koostööd osa riigikassa vahendite teenindamise üleviimiseks Ühispangast Hansapanka. Riigikassa Hansapanka viidavatest vahenditest esimeste makseteni panga klientidele jõutakse paari nädala pärast. Rahandusministeeriumi riigikassa osakonna arengutalituse juhataja Marko Otsingu sõnul on Hansapangas kontsernikonto avamise eesmärgiks riskide hajutamine ja maksete kiirem liikumine. «Riigikassa teeb päevas tuhandeid ülekandeid ja Hansapanga kliendid saavad sel kombel oma raha kiiremini kätte,» selgitas Otsing.

Hansapanga korporatiivpanganduse direktor Gerd Müller kinnitas, et nad on riigikassa raha teenindamise projektist äärmiselt huvitatud. Mülleri sõnul on enamik väliskaubanduse ja transiidiga seotud ettevõtlusest koondunud Hansapanka, mis tulevikus tähendaks muu hulgas ka suure osa käibemaksu laekumist Hansapanka.

«Riik on igal pool maailmas pangale suurim klient ja me väga loodame, et see toob meile ka teisi kliente juurde,» ütles Müller.

Mülleri hinnangul ei tohiks riigi rahavoo vähenemine Ühispangale siiski suurt hoopi anda. «Ühispank on sellega kindlasti arvestanud ja riigi najal elamine on tegelikult rohkem müüt,» väitis ta. «Ühispank on juba ise piisavalt tugev.»

Ühispanga asepresident Toivo Annus väitis, et mingit suurt lööki Hansapanga kaasamine riigikassa teenindamisse Ühispangale ei anna. «Rahandusministeerium lubas, et riigi deposiit jääb meile alles ja veidi väheneb ehk vaid jooksva raha hulk,» lausus Annus.

Annus lisas, et vaevalt mõjutab osa riigi raha Hansapanka suunamine klientide pangavalikut. «Ma ei näe ette seetõttu tekkivat pankadevahelist klientide liikumist,» väitis Annus. «Ei tasu unustada, et enamikul maksumaksjatest on ühes või teises pangas juba konto olemas.»

Hansapangal on praegu veidi üle miljoni kliendi ja Ühispangal 325 000.

Investeerimispanga Suprema müügijuht Veikko Maripuu ütles, et praegu nende investeerimisnimekirjas Ühispanka pole ja panga aktsiaid osta ta kellelgi ei soovitaks. Samas lisas ta, et vaevalt toob riigi raha osaline suunamine Hansapanka kaasa Ühispanga aktsia järsu languse. «Sellest on juba kaua räägitud ja selline käik on prognoosidesse sisse arvestatud, kuigi praegu see aktsia hinnas veel ei kajastu,» lausus Maripuu. «Tõenäoliselt ostab Ühispanga strateegiline partner nüüd endale aktsiaid juurde, et aktsia hinda üleval hoida.»

Eile Ühispanga aktsia hind börsil ei muutunud, sulgudes 26,30 krooni juures. Hansapanga aktsia kallines 1,62%, sulgudes 84,75 kroonil.

Hetkel kuum