ÄP fototoimetus • 22. juuli 1999 kell 22:00

Kütus kõigutab grivnat

Viimase kahe päevaga on Ukraina grivna USA dollari suhtes ligi 8% odavnenud ning turgudel valitseb paanika.

«Grivna võib samamoodi kokku variseda nagu Vene rubla, kui keskpank kiiresti midagi ette ei võta,» ütles ühe kommertspanga diiler.

Kolmapäeva õhtul kukkus grivna dollari suhtes 4,15--4,25 grivna tasemele, võrreldes kuu aega tagasi pankadevahelisel turul kehtinud hinnaga 3,95 grivnat dollarist. Eile võis valuutavahetuspunktides näha isegi kurssi 5:1.

Grivna hakkas kiiresti odavnema, kui bensiini hind nädala algul kütuseturul tekkinud defitsiidi tõttu 100% tõusis. Inimesed kardavad inflatsiooni ning püüavad oma säästud valuutaks vahetada.

Ukraina keskpanga valuutaosakonna juht Serzhi Jaremenko ütles eile, et keskpank ei välista grivna tugioste. Pankadevaheline valuutaturg on ca 26 mln dollarit päevas. Keskpanga reservid ulatusid 8. juulil 1,3 mld dollarile, millest 1,12 mld oli likviidne vara.

Eesti Ukraina suursaatkonna töötaja sõnul tekkis pinev olukord Ukraina bensiiniturul selle nädala esmaspäeval. Tema andmeil maksis esmaspäeva hommikul bensiini A-95 liiter 2,18 grivnat ja lõuna paiku 2,38. Teisipäeval oli bensiiniliitri hind tõusnud 4 grivnani ja kolmapäeval juba 4,70ni. Nädal tagasi maksis sama kogus 1,60 grivnat. Madalama oktaaniarvuga bensiini tanklates lihtsalt pole.

Saatkonna töötaja tähelepanekutel on Kiievi tänavatel autode hulk vähenenud. «Bensiini müüakse talongide alusel,» rääkis ta.

Kütuse import, mis katab poole Ukraina kütusevajadusest, moodustab praegu vaevalt kümnendiku aasta alguse mahtudest. Tarnijad toovad põhjuseks märtsist tõusnud maksud ja imporditollid.

Tanklates on pikad järjekorrad ning näiteks Krimmi puhkusele sõitjatele soovitatakse oma bensiin kaasa võtta. Põllumehed hoiatavad, et kütusekriisi tõttu jääb osa vilja koristamata. See kajastub kindlasti leiva hinnas, mis võivat tõusta kuni 30%.

Ukraina peaminister Valeri Pustovoitenko ütles, et energiaturul kujunenud situatsioon tõestab vajadust leida naftatoodete impordiks alternatiivseid allikaid.

Ukraina peab kiiresti välja ehitama Odessa naftaterminali, et importida täiendavaid koguseid Iraanist ja Aserbaidzhaanist. Venemaa tarned on pidevalt vähenenud. Venemaal napib enesel kütust ning aasta lõpuks ennustatakse sealgi 15--20% hinnatõusu. Põhjuseks on nii bensiini impordi kui tootmise vähenemine, samal ajal kui eksport maailmaturule on kasvanud.

Eesti Ukraina saatkonna töötaja ei välistanud, et pineva olukorra tekitamisega bensiiniturul on mõned jõud soovinud destabiliseerida Ukraina majandust. «Võib-olla on asi seotud käimasoleva presidendivalimiste kampaaniaga,» seletas ta. «Kriitiline olukord annab põhjust väita, et praegune president ja valitsus ei saa hakkama.»

Autor: ÄP

Hetkel kuum