Toomas Truuverk • 25. juuli 1999 kell 22:00

Hansapank ülekapitaliseeritud

Nädala viimane börsipäev jäi Tallinna börsil loiuks. Ilma selge tulevikunägemuseta investorid ei soovi positsioone võtta ega neist loobuda ja ootavad tegutsemiseks turu edaspidist suunda määravaid uudiseid.

Reedel leidsid kauplemishuvi taas vaid üksikud aktsiad. Ainsana ületas miljonikroonise päevakäibe Hansapanga aktsia, hind vajus 20-s registreeritud tehingus 0,29% võrra.

Investorite aktiivsust Hansapanga aktsia suhtes mõjutas mõnevõrra reedel Hansa Investmentsi pangaturu ülevaates avaldatud seisukoht, et Hansapank on ülekapitaliseeritud ja järgneval paaril aastal on oodata omakapitali vähendamist kas suuremate dividendimaksete või aktsiate tagasiostu teel.

Hansapangal, kelle kapitali adekvaatsus on hetkel 19%, tundub omanike vahendeid ehk tõepoolest üleliia käes olevat. Omanikke huvitab aga eeskätt, et nende paigutatud raha ennast korralikult tagasi teeniks, ja kui suuromanik Swedbank leiab, et tal on võimalik seda raha tulusamalt investeerida, võidakse omakapitali tootluse tõstmise eesmärgil osa kapitalist omanikele tõepoolest tagastada.

Küllalt suure tõenäosusega liigub Eesti majandus juba kasvujoones ja eeldada võib, et SKT kasv jätkub. See aga tähendab, et ka pankade bilansid, laenuportfell sealhulgas, paisuvad järjest. Kas omakapitali vähendatakse, sõltub eeskätt suuromanike ootustest ja prognoosidest Hanspanga kapitalivajaduse kohta lähiaastatel.

Viimastel kuudel on panga omakapital ca 40 mln kr võrra kuus kasvanud ka kasumi arvel. Laenuportfell on aga vaatamata langenud intressidele kahanenud ja otsest rahapuudust pangad praegu tõepoolest ei tunne.

Hetkel kuum