Sedinil lasub kantimiskahtlus

Maksuamet loodab pankrotimenetluse abil Marlekorilt tagasi saada ligi 40 miljoni krooni suuruse võla. Marlekori juhataja Peter Sedin ütles, et ei tunnista maksuameti nõuet. Tema väitel pärineb võlg Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaadi (TVMK) erastamise eelsest ajast, mil mööblivabriku 1993. aastal ostnud Marlekor polnud veel loodudki. «Mul on hea meel, et saame nüüd seda asja kohtus selgitada. Vaatame, kuidas asi läheb,» lausus Sedin.

«Tekib küsimus, miks nad siis pole tänaseni seda võlga vaidlustanud,» märkis maksuameti pressiesindaja Koit Luus, kelle sõnul maksuamet on korduvalt teinud Marlekorile ettekirjutusi võla tasumiseks.

Marlekor on võlgu ka erastamisagentuurile, kes agentuuri pressiesindaja Katrin Kivi kinnitusel kavatseb samuti oma nõude pankrotihaldurile esitada.

Samas pole ei võlausaldajatel ega vähemusaktsionäril AS Merali teavet selle kohta, kui palju on varasemal TVMK omanikul Marlekoril varasid täna, sest Sediniga seotud suurosanike tehingute tulemusel on viimasel ajal muutunud nii ettevõtte omanikud kui varade seis. Pankrotihaldur Indrek Naur nentis, et üheks menetluse eesmärgiks võib kujuneda ettevõttest väljakanditud kinnisvara tagasivõitmine.

Muuhulgas pantis Sedini suurosalusega Nordika Kindlustus eelmisel kevadel Hüvitusfondist võetud 35 miljoni krooni suuruse laenu tagatiseks Marlekori kaks tootmishoonet ning Nordika Kinnisvarale kuulunud kolmandiku ASi TVMK aktsiapakist. Tänaseks on Hüvitusfond asunud Maapanga aktsiate ostuks võetud laenu tagatist realiseerima. Kogu vastutus Hüvitusfondi laenu eest lasub Nordika Kinnisvaral, mille Nordika Kindlustus müüs eelmise aasta sügisel ühele offshore-firmale.

Hüvitusfondi pressiesindaja Jaanus Kosemaa ei osanud öelda, kas pankrotimenetlus võib panditud vara müügi läbirääkimisi segada. «Pankrot ei tohiks mõjutada Hüvitusfondi majanduslikku seisu,» ütles ta. «Küll võib see juriidiliselt raskendada pandi realiseerimist.»

Hüvitusfondi õiguses panditud varale kahtleb Marlekoris 25protsendilist osalust omava ASi Merali juhatuse esimees Toomas Saal, kelle hinnangul polnud Sedinil õigust ilma väikeaktsionäri heakskiiduta firma vara oma huvides kasutada.

Saal kahtlustab Marlekori juhtkonda teisteski tumedates tehingutes ja nõuab kohtu kaudu seal erikontrolli tegemist. Kohtuistung pidi toimuma eelmisel nädalal, aga Marlekori esindaja mitteilmumise tõttu lükati kolm kuud edasi.

«Praegu me ei tea, mis firmas toimub, sest meie eest hoitakse seda saladuses,» rääkis Saal. «Eile oli aktsionäride koosolek, seal ei mainitud isegi algatatud pankrotti.»

Ka pankrotihaldur Indrek Naur ei osanud veel Marlekori olukorda hinnata. «Ma alles hakkan neid asju läbi vaatama,» lausus ta.

Hetkel kuum