12. august 1999 kell 22:00

Shell Eesti kempleb tanklarentnikega

Shelli Tallinnas Linnu teel asuvas tanklas ei saa enam maksta ei Shelli kliendikaardi ega ühegi pangakaardiga, sest rahvusvaheline kütusekontsern on omaenda jaamas välja lülitanud telefoni ja elektri ning lõpetanud sinna kütuse tarnimise.

Tankla rentniku OÜ Kaubserv juhataja Peeter Allase sõnul üritab kütusekontsern jõuvõtteid kasutades bensiinijaama opereerimist üle võtta. «Shell deklareeris, et alates 30. juulist on leping ühepoolselt lõpetatud ning järgmisest päevast lõpetati kütuse tarnimine. Telefon lülitati välja eelmisel reedel ning elekter teisipäeval,» rääkis ta.

Allase sõnul on Shelli ja rentniku vahelise tüli põhjuseks lepingud, mis sõlmiti siis, kui jaamad kuulusid veel EK ketti. Shell ostis 10 miljoni dollari eest 31 EK tanklat eelmise aasta märtsis ning sai tehinguga kaasa diilerilepingud, mille järgi diiler müüs küll EK kütust ning kasutas tema kaubamärki, kuid muu kaubandustegevus oli operaatori kontrolli all.

Allas rääkis, et ta on Shelliga vägikaigast vedanud juba pikemat aega. Ilmselt Shell ei uurinud tanklaketti üle võttes kaasa tulevaid lepinguid kuigi põhjalikult. Kui selgus, et see leping ei istu, üritas Shell tanklale uut lepingut peale suruda. Need ettepanekud, mis tehti, oleks aga rentniku majanduslikke huve kahjustanud.

Allas lisas, et lepingu lõpetamise põhjuseks toodi asjaolu, nagu poleks rentnik arveid õigeaegselt tasunud, kuid tegelikult ei saatnud Shell arveid lihtsalt õigel ajal välja.

OÜ Kaubserv on esitanud kohtusse hagi, et Shell lõpetaks ettevõttele majandusliku kahju tekitamise. «Demokraatlikus ühiskonnas ei rakenda pooled üksteise suhtes vägivalda. Tegelikult kahjustab Shell sellise poliitikaga iseennast, sest klientide pahameel langeb neile. Paljud on öelnud, et tahavad lepingu lõpetada, sest neid pole informeeritud, et nad Shelli tanklas Shelli kaardiga maksta ei saa,» rääkis Allas.

Praegu ostab tankla kütust Nestelt ning müüb seda märksa odavamalt, kui seda teevad nii Shelli kui teiste suuremate kettide jaamad, et ligi meelitada sularahakliente. Elektri saamiseks on jaam rentinud generaatori, samuti on pöördutud Eesti Telefoni poole uue telefoniliini rajamiseks. «Väga koomiline olukord,» kommenteeris tankla rentnik.

Shelli Viljandi tankla juhataja Olavi Maaringu sõnul pigistab Shell ka teisi tanklarentnikke. Shell pakub meile uut lepingut, aga nende tingimuste juures tähendaks see firmale surmaotsust.

Nad üritavad diilereid ära kägistada ja meid pankrotti saata. Homme kogunevad lõunaregiooni diilerid sedasama küsimust arutama, rääkis Maaring.

Maaring lisas, et temal on lootus kompromissile siiski veel säilinud.

Shell Eesti juhatuse liige Kaido Kaare ei soovinud vaidlust tanklarentnikega kommenteerida. Tegemist on kohtuasjadega ning küsimusega tegelevad juristid, lausus ta. Kaare lisas, et kuna Linnu tee tankla rentnik on lepingut nelja punkti osas rikkunud, siis valmistab Shell tema vastu ette omapoolset hagi.

Samas möönis Kaare, et olukorda, kus Shelli värvides tankla müüb kütust, mis pole tarnitud firma poolt ning mida müüakse ettevõtte hinnapoliitikast erinevalt, ei saa normaalseks pidada.

Kaare ei välistanud võimalust, et Shell hakkab kohut käima ka mõne teise endise EK keti tankla rentnikuga. «Osa tanklatega on probleeme, osaga pole,» märkis ta.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum