Kaido Einama • 17. august 1999 kell 22:00

Satelliidi kaudu jõuab Internet kõikjale

Iiri firma Armstrong andmesideühendus satelliidi kaudu on südalinna hinna ja kvaliteediga, levides igasse Euroopa nurka.

Taeva kaudu internetiühenduse hind on ligikaudu sama nagu maad mööda püsiühendusel, ka kiirus pole satelliidi kaudu kehvem.

Euroopas alustas Armstrong uue teenuse pakkumist juulis. Eestis on vahendaja Antenniekspert, kes müüb vajalikud satelliidiühenduse seadmed, paigaldab ja häälestab need ning tagab hoolduse. Klient maksab kuumaksu otse Iirimaale, kõige mugavam on teha seda krediitkaardiga Interneti vahendusel.

Taevase internetiühenduse plussid on sõltumatus maapealsetest kaabliriketest, lisakulutuste puudumine (telefoniarve ei suurene) ja kiire ühendus USA ja Euroopa internetiserveritega.

Miinuseks on aga Eestist Iirimaale kulgeva ühenduse aeglus ning satelliitsideseadmete kõrge hind. Kasutamiseks on vaja saada sideametilt luba (2000 krooni) ja tasuda 100kroonine aastamaks.

Satelliidi kaudu püsiühendus sobib firmadele, kus on vaja töötajate vahel jagada internetiühendust, vahetada elektronposti ja tagada kiire ligipääs USA või Lääne-Euroopa internetiserveritele.

Iiri firma pakutav Interneti püsiühendus on kasulik, kui on vaja kiiret andmesidet väljaspool Eestit. USA ja Euroopa liiklus on satelliidi kaudu väga kiire, Eesti oma on aeglasem.

Paigaldame kliendile vajalikud seadmed, häälestame ja registreerime sideametis.

Satelliit-internetiühendus on kasulik veebilehitsemiseks ja elektronposti vahetuseks. Kahesuunalist andmevahetust teha on ebamugav, sest siit Iirimaale on sidekiirus vaid 16 kb/s.

Ainult satelliiditehnikale tuginevad kahesuunalised sidelahendused ei ole lõpptarbijate populaarsust võitnud. Vajalik tehnika on kallis ja sidekanali kasutuselevõtt kosmosesaatja tõttu aeganõudev, sest vaja on naaberiikidega kooskõlastatud kasutusluba. Asukoha muutmisel on vaja uusi lube ja antenni uuestisuunamist. Satelliidikanali töökindlus on kaabelühendustest kehvem.

Satelliitside eelis on odavus kaabelliinidega võrreldes, kuid ainult teatud sidekiirustega.

Kahesuunaline internetiteenus satelliidi kaudu annab kliendile eelkõige sõltumatuse näiteks ISDN-telefoniliini olemasolust. Teenuse peamisteks tarbijateks peaks saama need, kellel ISDNi või muu juhtme kaudu edastatava teenuse kasutusvõimalus puudub. Teiseks kliendirühmaks võiksid saada need, kellel on vaja kiiret andmesidet Interneti kaudu USA, Inglismaa ja mandri-Euroopaga, testimisel tundusid just nende paikade kiirused parimad.

Hetkel kuum