Peep Sooman • 26. august 1999 kell 22:00

Konkurentsiamet kahtlustab kütusefirmade kartellilepet

Konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu kinnitas eile, et spetsialistidega maha istudes ja asja arutades jõuti kokkuleppele, et järgmise nädala keskpaigaks tehakse kütusemüüjate tegevuse kohta eeluuring. «Sellise uuringu tegime viimati üle-eelmisel aastal, siis ei tuvastatud kartellikokkulepet,» ütles Tammistu. Tookord selgitati välja, et hindu kergitati tiheda konkurentsi tõttu, rääkis Tammistu. «Kui seekordne eeluuring annab põhjust, siis avame juhtumi. Kartellikokkuleppe tõestuse korral on kütusemüüjate trahviks aastakäibest 5% suurune summa,» sõnas Tammistu. «See trahv on väga ränk,» lisas ta.

Üleeile 10 sendi võrra bensiini hinda tõstnud Neste Eesti ASi piirkonna müügijuht Artur Praun lausus, et kartellikokkulepet Eesti kütusemüüjate vahel olla ei saa. «See ei ole nii lihtne,» ütles Praun.

Kütusefirmad põhjendasid hinna kergitamist maailmaturu kütusehindade tõusuga, samas on kütuse hind Rotterdami sadamas viimastel päevadel langenud. Kui veel kümme päeva tagasi oli kasumimarginaal ühe bensiiniliitri kohta umbes kroon, siis tänaseks on see tõusnud ligi viiendiku võrra.

«Marginaalid ja sellega kaetavad kulutused on konfidentsiaalsed,» märkis Praun, soovimata kommenteerida marginaali järsku suurendamist viimastel päevadel.

Kasumimarginaalidest ei soovinud kõnelda ka Shell Eesti ASi juhatuse liige Riina Aamissepp. «Eilne hinnatõus oli järelkaja maailmaturu hinnatõusule poolteist nädalat tagasi,» sõnas ta. «Me ei saa senini marginaaliga rahul olla, kütusehinna langus saab aset leida vaid siis, kui maailmaturul langeb hind üle kümne dollari tonni kohta,» seletas Aamissepp.

«Meie marginaal pole küll üle krooni liitri kohta, sest sisetranspordile kulub samuti raha,» rääkis Aamissepp, soovimata öelda, kui palju kulub ühe liitri bensiini siseriiklikuks transpordiks. «Kuna paljud väikesed tanklaketid ja konteinertanklad saavad pakkuda praegu palju madalamat hinda ning seetõttu meie poolt müüdava kütuse kogus väheneb, ei saa me ühikumarginaali arvel hinda langetada,» selgitas ta.

Samas saavad kütusemüüjad seni kütuse hinnaga mängida. Näiteks Neste A24 tankla pakub Sõpruse puiesteel asuva firma peahoone ees 95E bensiini vaid 7.50 eest, nädala lõpus korraldatava avamiskampaania käigus langetatakse Suur-Ameerika tänava tanklas hind 7.55-le.

Suuremate kütusefirmade tanklais maksab liiter enimmüüdavat 95E bensiini 8.05. Täna tõstavad kütuse hinda ka väiksemad jaemüüjad. ASi Krooning kommertsdirektor Riho Rõuk ütles, et hinda tulnuks tõsta juba varem, kuid suuremad müüjad seda ei teinud. Uno X kaubamärki kandev tanklakett tõstab hinda eeldatavasti pühapäeval.

Hetkel kuum