Madli Zobel • 31. august 1999 kell 22:00

EMV sisetehingutele ei leidunud tõestust

Politseil ei õnnestunud tõestada, et Olaf Herman ostis EMV aktsia hinna tõusu eel veebruaris 21 700 aktsiat siseinfot kasutades.

Herman ostis aktsiaid varahalduslepingu abil, millel polnud kooskõlastamiskohustust, ütles majanduspolitsei vaneminspektor Margit Schmied. «Sellise seaduse sõnastuse juures pole üldse võimalik insaiderlust tõestada,» kommenteeris majanduspolitseinik praegu kehtivat väärtpaberituruseadust.

Väärtpaberituruseaduse sisetehinguid puudutav paragrahv 24 lõige 2 ütleb, et väärtpaberite või nende emitendi kohta konfidentsiaalset informatsiooni omavatel isikutel ei ole õigust seda kasutades oma nimel või vahendajate kaudu sooritada mingeid tehinguid nimetatud väärtpaberitega.

Inspektor lisas, et Olaf Hermani aktsiaportfelli haldur välistab igasuguse info omamise ja põhjendab toimunut juhuste kokkulangemise ning aktsiaturu üldise positiivse suundumusega. Vara haldamise lepingu järgi on Hermani aktsiate halduril kolme firma aktsiate ostuõigused, eelistatud on EMV aktsiad.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütles, et kuigi EMV ehitusdirektori siseinfo kasutamine ei leidnud tõestust, tegi ta nimetatud tehinguid siiski siseinfo valdajana. «Loodan, et majanduspolitseil on kuriteo koosseisu puudumise kohta tõsised argumendid,» lausus Mägi. «Meie vaidleksime vastu, sest suurema hulga aktsiaid ostis Herman varjatult.»

Olaf Herman ei soovinud eile talle esitatud süüdistusi kommenteerida.

Väärtpaberiinspektsiooni andmetel ostis kõnealused EMV aktsiad esmalt turult kokku väärtpaberifirma Kawe Kapital, sealt kanti need edasi Olaf Hermani privaatportfelli investeerimisfirma Suprema Läti kontole, mille kliendid pole avalikud. Aktsiate ostmiseks kasutas Hermani portfellihaldur Eesti Telekomi aktsiate müügist saadud raha.

Nii majanduspolitsei kui ka väärtpaberiinspektsiooni esindajate sõnul räägib Olaf Hermani kasuks fakt, et ta pole endale kuuluvaid aktsiaid müünud.

Väärtpaberiinspektsioon kahtlustab siseinfo kasutamist, sest EMV oli aktsiate ostmise hetkel võitnud ASi Eesti Telefon võrkude rajamise peatöövõtulepingu 89 mln krooni eest, kuid polnud lepingu sõlmimisest veel väärtpaberibörsi teavitanud. Aktsiate ostmise järel tõusis EMV aktsia hind Tallinna börsil poolteise kuuga kaks korda.

Hetkel kuum