ÄP fototoimetus • 2. september 1999 kell 22:00

Läbikatsumine edeneb vaevaliselt

«Läbikatsumine» kulgeb raskelt. Kevadel eelmise komisjoni tagandamisega esmakordselt oma jõudu tunnetanud parlamendil on Romano Prodi meeskonnale mitu etteheidet.

Ühena esimestest astus parlamentääride ette soomlane Erkki Liikanen, kes taotleb uues komisjonis tööstuse ja infotehnoloogia voliniku portfelli.

«Tahan jätkata telekommunikatsioonituru liberaliseerimist, kiirendada infotehnoloogia arengut ning parandada kapitali kättesaadavust väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele,» ütles Liikanen, kes läbis küsitluse suhteliselt ladusalt, kuid kelle «põhisüüks» on kuulumine ka Euroopa Komisjoni eelmisesse koosseisu.

Europarlamendi paremerakonnad on teatanud, et ei taha uues komisjonis näha ühtegi eksvolinikku, keda Prodi meeskonnas on kokku neli. Peale Liikaneni veel põllumajandusvolinik Franz Fischler, konkurentsivolinik Mario Monti ning eelmises komisjonis transpordiküsimuste eest vastutanud Neil Kinnock.

Peale selle on parlamentäärid kritiseerinud poliitiliste jõuvahekordade jaotust uues komisjonis, kus erinevalt parlamendist on ülekaalus sotsialistid, ning naisvolinike vähesust. Pretensioone on mitme üksikkandidaadi varasema tegevuse suhtes.

Kolmapäeval ärritas Romano Prodi parlamenti ultimaatumiga, lubades tagasi astuda, kui ei saa oma komisjonile volitusi kogu viie aasta pikkuseks mandaatperioodiks. Osa parlamendisaadikuid on soovitanud anda komisjonile volitused esialgu vaid aasta lõpuni, mille järel toimuks uus hääletus. Prodi ütles, et tõlgendaks sellist «katseaega» kui soovimatust oma meeskonda ametisse määrata.

Erimeelsust hoolimata ei usuta siiski , et Komisjoni uus kooseis parlamendis kinnitamata jääb.

Autor: ÄP

Hetkel kuum