ÄP fototoimetus • 9. september 1999 kell 22:00

Venemaal loodi uus sõltumatu ärileht

Lehe omanikud on The Wall Street Journalit väljaandev Dow Jones & Company, Briti ärilehe Financial Times omanik Pearsoni grupp ning Hollandi kirjastusfirma Independent Media, mis annab juba Venemaal välja The Moscow Newsi.

Lehe käivitamine läheb lehe omanike sõnul kolme aasta jooksul maksma 148 mln Eesti krooni, iga päev ilmuma hakkava lehe tiraazh on esialgu 25 000 ja seda levitatakse eeskätt Moskva ja Peterburi piirkonnas.

Uus majandusleht tahab olla sõltumatu ja venepärane. Independent Media tegevdirektor hollandlane Derk Sauer rõhutab, et see ei ole lääne väljaanne, vaid Venemaal ilmuv vene ajaleht. Kuna omanikud on välisfirmad, siis on tagatud lehe sõltumatus Vene riigistruktuuridest. «See on Vedomosti tähtsaim omadus. See on äriinimestele infot pakkuv ärileht, mis ei ole seotud ühegi pangagrupi, oligarhia ega valitsusega,» väitis ta.

Saueri sõnul on Vedomosti poliitilise hoiakuta ning seab oma eesmärgiks aidata kaasa «tsiviliseeritud ärikultuuri loomisele Venemaal». Saueri avaldus on Venemaal oluline uudis, kuna asjatundjate väitel ei ole Venemaal olemas rahvusvahelises mõttes sõltumatuid ajakirjandusväljaandeid.

Vene poliitikud ja jõukad ärimehed on haaranud meedia enne parlamendi- ja presidendivalimisi kindlalt oma kontrolli alla. Vedomosti peamiseks konkurendiks peetakse heatasemelist Kommersanti. Kuid hiljuti sai selle lehe sõltumatus tugeva hoobi, kui Kremliga lähisuhetes ärimees Boriss Berezovski ostis seal suure aktsiapaki.

Vedomostis hakkab tööle 60 inimest, juhiks Leonid Bersidski.

Autor: ÄP

Hetkel kuum