Toomas Truuverk • 12. september 1999 kell 22:00

Kauplemine börsil rahunes reedel

Reedene kauplemispäev Tallinna börsil jäi möödunud nädala kõige vaiksemaks. Börsisüsteemi käive küündis registreeritud 124 tehingus napi 6,33 miljoni kroonini.

Reedest kauplemispäeva iseloomustas tööstussektori ja lisanimekirja aktsiate suur edu, kus suur osa aktsiaid läbis päevaga 4% --25% tõusu.

Üllatumiseks õigupoolest põhjust siiski ei ole. Tegemist polnud investorite huvi ootamatu tõusuga vähelikviidsete aktsiate vastu, vaid ühe investori sooviga omandada igast Tallinna börsil kaubeldavast aktsiast oma portfelli üks aktsia. Ainsana jäid valikust välja õige pea börsilt lahkuv Eesti Näituste aktsia ja Leks Kindlustuse aktsia.

Viimase väljajäämisele on kaks võimalikku seletust -- esiteks Leksi aktsial ei olnud reedel müüginoteeringut, niisiis võib-olla ei olnud seda lihtsalt võimalik osta või ei olnud ostjal Leksi aktsiat vaja, kuna tal oli see juba olemas.

Sarnase ostu tegi 2--3 aastat tagasi ka Äripäev, eesmärgiga saada osalus kõigis börsiettevõtetes. See annab võimaluse käia aktsionäride koosolekutel ja õiguse näha aktsiaraamatut. Väikese nõuandena soovitaks edaspidi taoliste ülevaateportfellide ostjatel osta igalt emitendilt siiski rohkem kui üks aktsia. Võimaliku aktsiakapitali vähendamise korral võite muidu ebasobival hetkel oma osalusest ilma jääda.

Põhinimekirja aktsiad liikusid enamuses pea puuduva kauplemishuvi juures miinuspoolele. Plussis lõpetasid päeva Kaubamaja aktsia, mille ainsaks tehinguks jäigi juba mainitud ühe aktsia tehing ja Telekomi aktsia, mille hind kerkis registreeritud 9 tehingus 0,55% võrra.

Telekomi aktsiat toetas reedel Londoni börsil tekkinud huvi. Päeva jooksul ligi protsendi üles liikunud aktsia lõpetas Londonis siiski paarkümmend senti madalamal kui Tallinnas, 90,8 kroonil.

Hetkel kuum