Silva Männik • 13. september 1999 kell 22:00

Investor jagas uusi lubadusi

AB Grupi seltside investori Advantage Life Productsi esindaja Rootsi advokaadibüroo Svefo peajurist Lars Jansson keeldus eile ühelegi küsimusele vastamast. Kindlustusinspektsiooni direktori Ellen Ridaste sõnul puudusid tal volitused ka paljudele inspektsiooni küsimustele vastamiseks ja ta lubas ettevõtte tausta ja täpsemate plaanide kohta materjalid esitada järgmisel nädalal. «Ta tunnistas vaid, et Advantage Life Products pole juba mitu aastat tegutsenud, kuid pidavat hakkama tegutsema,» ütles Ridaste.

Ridaste sõnul kohtub inspektsioon homme ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse saneerimiskavas osaleva edasikindlustusmaakleri Aon Re esindajatega. Siis selgub, kas Aon Re leiab edasikindlustusfirma, mis on nõus seltside veel edasikindlustamata riskid enda kanda võtma, ning milliseid nõudmisi see firma esitab. «Kui osa riske edasi kindlustatakse ja reservid selle võrra vähenevad, siis ASA jääb ellu,» lausus Ridaste.

Ridaste märkis, et plaanitava edasikindlustuslepingu sõlmimine on seltsidele kokkuvõttes äärmiselt kahjulik ja kulukas. Põhjaliku informatsioonita seltside olukorra kohta ja seltsi uute omanike pingutusteta on Ridaste sõnul Aon Re'l väga raske seltsidele tõsiseltvõetavat edasikindlustusfirmat leida. Kalli edasikindlustuslepingu eest maksmiseks ei teeni seltsid piisavalt kasumit, lausus ta.

Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Priit Potisepp ütles, et igasugused saneerimised läbi edasikindlustuse on enamikus Euroopa riikides keelatud. Kuigi täiendavate riskide edasikindlustamine vähendab tõepoolest seltsi nõutavate reservide mahtu ning seetõttu ka vajaliku kattevara hulka, peavad seltsid lepingu eest edasikindlustajale väga kõrget hinda maksma, rääkis Potisepp. «Vastasel juhul võib olla tegu taas mingisuguse tundmatu ja kauge firma kaudu jälgede vette viimisega,» lausus ta.

AB Grupi seltside senine edasikindlustuspartner Swiss Re Eesti esindaja Mati Klaar keeldus avalikustamast, kas Aon Re on ka Swiss Re'le AB Grupi seltside täiendavate riskide edasi kindlustamiseks ettepaneku teinud. Samas lisas ta, et tõenäoliselt esitab Swiss Re seltsidele aastavahetuseks taotluse edasikindlustuslepingu muutmiseks või lõpetamiseks. «Tõenäoliselt me selle ettepaneku teeme ja see sõltub lähipäevadel juhtuvatest sündmustest,» lausus ta.

Hetkel kuum