Kristi Malmberg • 14. september 1999 kell 22:00

Optival ei ole ostjat

Optiva Panga juhtkonnast pärineva info kohaselt on küll peetud konsultatsioone erinevate võimalike ostjatega, kuid tõsisemat huvi pole neist keegi ilmutanud ning pole näha, et niipea potentsiaalne investor välja ilmuks. Seega pole pangal vaatamata turul ringlevatele spekulatsioonidele tegelikkuses ühtegi tõsiseltvõetavat ostjat.

Mullu sügisel Optiva Panka 255 mln krooni investeerinud keskpank lubas oma osaluse maha müüa selle aasta jooksul.

Eesti Panga infoosakonna juhi Andrus Kuusmanni kinnitusel kulgevad läbirääkimised praegu plaanipäraselt, kuid nende üksikasju ei kommenteerita. Kuusmann märkis, et Eesti Pangal ei ole vajadust oma osalust iga hinna eest kiiresti müüa.

Samuti ütles eile Optiva Panga juhatuse liige Priit Perens, et mingeid kommentaare läbirääkimiste kohta pole võimalik anda.

Kuigi Kuusmanni hinnangul on Optiva atraktiivne, suhtuvad finantsanalüütikud sellesse skeptiliselt ega oska nimetada ühtegi finantsinstitutsiooni, kes Optiva Panga aktsiate ostust mingit olulist kasu saaks.

Hansa Investmentsi peaanalüütiku Toomas Reisenbuki sõnul pole Optiva turupositsioon eriti hea, millest on tingitud ka huvipuudus. Positiivseks pooleks pidas Reisenbuk Optiva Panga sidemeid Venemaaga.

Investeerimispankur Tõnis Haavel nentis, et Optivaga ei tule midagi huvipakkuvat kaasa, tal pole Eesti turul kindlat ni??i.

Haaveli hinnangul ei pruugi Optiva lõplik ostja üldse pank olla. «Pangad saavad Eestis ka niisama filiaali avada ja milleks neile siis veel Optivat vaja on,» ütles Haavel, lisades, et investeerimispanga Lõhmus-Haavel-Viisemann kaudu pole Optiva aktsiate ostmise vastu huvi tuntud.

Peale Eesti Pangale kuuluvate 58 protsendi aktsiate müüakse nendega koos ka 21protsendiline Ühispanga osalus Optivas. Keskpanga kinnitusel kahjumiga aktsiaid ei müüda.

Optiva Panga võimalikeks ostjateks on peetud LB Kieli ja Merita Nordbankenit. Kummagi panga esindajad on kinnitanud, et neil pole huvi Optiva Panga aktsiate ostmise vastu.

LB Kieli juhatuse esimees Dietrich Rümker ütles esmaspäeval, et Eestis on kahel juhtival kommertspangal nii suur turuosa, et Optivasse investeerimisel pole mingit mõtet.

Hetkel kuum