14. september 1999 kell 22:00

Ostja meelespea

Hind Tänases graafikus peavad samale pulgale mahtuma hinnad alates 990 kroonist kuni veerand miljonini. Aga täpselt nii see skannerite maailmas on: igaks kasutuseks on oma riist ja hind näitab ära rakenduse koha skaalal amatöör-proff.

Kodu Kodu on reeglina amatöörluse odavam ots, mis tähendab lihtsat ja imekerget skannerit (võib vaid ette kujutada, kuidas optika töö ajal võdiseb ja pilti udusemaks ajab). Ostes mistahes skannerit, aga eriti odava puhul, katsu teha proov ja uuri pildi tumedamaid alasid: nt. kas skanner ikka näeb pildil ka auto all olevat varju asfaldil või on kõik stangest alates üks must ala. Proovi ka pilditöötlusprogrammis pilti heledamaks teha ja vaata, kas tume ala mitte liiga palju kirjut 'kohupiima' ei sisalda. Teatav müra on loomulik, mõnel skanneril on aga see üle igasugu piiride.

Töö Esimene reegel: mõtle täpselt järgi, miks sul skannerit vaja on. Tahad sa arvutisse dokumente, värvipilte ekraanil vaatamiseks või välja trükkimiseks? Mis on oodatav töömaht? Kas seda sorti töö vajaks kiiret skannerit või kvaliteetset skannerit, lehesöötjat ja spetstarkvara või hoopis väljaõppind värvisilmaga operaatorit (võib olla märksa suurem investeering kui skanner ise)?

Autor: Peeter Marvet

Hetkel kuum