Viktoria Korpan • 15. september 1999 kell 22:00

Esimene Interneti püsiühendus väljaspool Eesti Telefoni võrku

«See on esimene alternatiivne võrk, mille kaudu pakutakse püsiühenduse teenust väljaspool Eesti Telefoni võrke. See on sõltumatu Eesti Telefonist ja nende põhjendamatutest hindadest,» sõnas Levicom Broadbandi strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm. «Tegemist on konkurentsi tervendava sammuga.»

Sõltuvalt ühenduse kiirusest maksab TELE2 püsiühenduse klient 3900--8300 krooni kuutasu, liitumistasu on 4000 krooni. Eestis Interneti püsiühendusi pakkuvatest suurematest firmadest on vaid MicroLink Online'i pakettide kuutasud odavamad kui TELE2 omad.

TELE2.Internet.Cable, mille sihtgrupiks on ärikliendid, on pilootprojekt Tallinna kesklinna piirkonnas, kus liituda saavad TELE2 baasvõrgu piirkonnas olevad kliendid. Levicom Broadbandi emafirmale Levicom kuulub kaks kaabellevifirmat, Tallinna Kaabeltelevisioon ja Levi Kaabel, kellel on kokku 25 000 klienti. Nende turuosa moodustab umbes viiendiku Eesti kaabeltelevisiooniturust. Tallinnas on Levicomil ligikaudu 2000 kaabeltelevisiooniklienti.

«Kaabelvõrk ei sobi mitte ainult televisioonipildi edastamiseks, vaid võimaldab pakkuda ka andmeside- ja telefoniühendust,» ütles Levicom Broadbandi juhatuse esimees Ivar Lukk. «Seejuures ei välista ühe teenuse kasutamine teise kasutamist samal ajal.»

«Esialgu on tegemist pilootprojektiga. Vaatame, kuidas kliendid teenuse vastu võtavad,» sõnas Lukk. «Kuigi esialgu pakume teenust vaid Tallinna kesklinnas, kavatseme tulevikus teenust laiendada ka teistesse oma baasvõrgu piirkondadesse.»

Projekti testitakse Põldsammi sõnul kuu aja jooksul ja kui see osutub edukaks, hakkab TELE2 pakkuma Interneti püsiühendust ka mujal Eestis.

«Kodudesse see sellise hinnataseme juures kindlasti ei jõua,» sõnas Eesti suurima püsiühenduste pakkuja ASi Uninet arendusjuht Taavi Talvik. «Ma ei kujuta ette, kui paljud firmad on kaabel-TV kliendid.»

TELE2 võimaldab teenuse raames tagatisraha eest kasutada püsiühenduseks vajalikke kaabelmodemeid. «Ei usu, et meie kliendid lähevad TELE2 klientideks üle,» ütles Talvik. «TELE2s peab kaabelmodemi eest maksma 3000 krooni deposiiti, Uninetis on aga kõik vajalikud seadmed hinna sees.»

Alates maist pakub Uninet kodukasutajatele suunatud Interneti püsiühenduse varianti, mis on kiirem kui TELE2 pakutav ühendus ning millega liitumine ja kuutasu on 1999 krooni koos käibemaksuga.

ASi Eesti Telefon pressiesindaja Anu Vahtra rääkis, et Eesti Telefonil on plaan oma Interneti püsiühenduse teenus odavamaks muuta, kuid ei soovinud tulevasi muutusi täpsustada. «Järgmise aasta plaanidest on veel vara lähemalt rääkida,» sõnas Vahtra.

TELE2 pakub septembri algusest sissehelistamisteenust, mille kasutajaks registreeris üle 6000 kliendi. Pärast Eesti Telefoni monopoolsete õiguste lõppemist kavatseb TELE2 osutada ka telefoniteenuseid.

Vt. ka Interneti püsiühenduste hinnavõrdlus

Hetkel kuum