Kaja Koovit • 15. september 1999 kell 22:00

Hansapanga kasum oodatust suurem

Hansapank teenis augustis 47,6 miljonit krooni kasumit, mis on panga selle aasta parim tulemus.

Kuigi Hansapank näitas augustis oodatust paremat kasumit, tundub bilanssi vaadates, et see on toimunud laenuprovisjonide tegemata jätmise arvel, rääkis Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk. Hansapanga laenuportfell suurenes augustis, kuid laenukahjumite katteks tehtud reservid vähenesid, mis tähendab, et provisjone lihtsalt ei tehtud, selgitas Reisenbuk.

Reisenbuk lisas, et ainult bilansist ei piisa põhjalikuks analüüsiks.

Hansapank ise kasumi kujunemist ei kommenteeri. «Avaldame kasumiaruande kvartaalselt ning seetõttu ei saa praegu midagi kommenteerida, tuleb oodata septembrikuu tulemusi,» lausus panga analüütik Mart Tõevere.

Arvestades bilansimahtu ja kapitalibaasi, eeldaks Ühispangalt paremat tulemust, ütles Suprema analüütik Paavo Põld. Ühispank teenis augustis 9,6 miljonit krooni kasumit.

Ühispanga 14,4 miljardi krooni suurune bilansimaht jääb Hansapangale 8 miljardi krooniga alla, kuid kasumit teenib Hansapank viis korda rohkem.

Reisenbuki hinnangul võib Ühispanga kasumiteenimise võime teisel poolaastal veelgi väheneda, sest laenuprovisjone tuleb suurendada.

Ühispanga asepresident Ülo Suurkask ütles, et Ühispank on võtnud konservatiivse arengusuuna ning on teenitud kasumiga rahul. Arvestades laenuportfelli vähenemist ja intressitasemete langust, on kasum igati normaalne, kinnitas Suurkask.

Suurkask ei kinnitanud provisjonide suurendamise vajadust. Ühispangal on praegu võimalike laenukahjumite reservi suurus 3 protsenti laenuportfellist. Selles sisalduvad üldprovisjonid, seega on provisjonide maht isegi liiga suur, rääkis Suurkask.«Provisjonide suurendamiseks peaks midagi juhtuma keskkonnas,» kinnitas Suurkask.

Optiva Pank teenis augustis 0,9 miljonit krooni kasumit, mida analüütikud hindavad ootuspäraseks.

Pankade kasumid ei hakka suurenema enne, kui suurenevad nende laenuportfellid, võttis Põld kokku kõigi analüütikute ootuse.

Laenud on seotud kogu ettevõtluskeskkonnaga ja majandussurutises napib projekte, mille abil laenuportfelli suurendada. Teisalt on paljud ettevõtted läinud Lääne omanike kätte ja neil on võimalik laenuraha saada väljastpoolt Eesti pankasid, põhjendas laenuportfellide stabiilset suurust Ülo Suurkask.

Pankade majandustulemustel ei ole aktsiahindadele positiivset ega negatiivset mõju, sest mingeid muutusi ei ole toimunud, lausus Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Hansapanga aktsiale prognoositi 125kroonist hinnataset juba pärast poolaasta majandustulemuste avaldamist, kuid aktsia hind on jäänud 86 krooni tasemele.

Vt. ka Pankade kasumid on stabiilsed

Hetkel kuum