Sirje Niitra • 21. september 1999 kell 22:00

Nõukogu kontrollib rendikonkursse

Täna tuleb ASi Tallinna Lennujaam nõukogu aseesimehe Madis Üürikese kutsel lennujaama nõukogu erakorraliselt kokku, et arutada juhatuse korraldatud lennujaama uue terminaali rendikonkursside korraldust ja tulemusi.

Eriti suurt tähelepanu on pälvinud viimasena lõppenud kahe tax-free poe rendikonkurss, mille võitsid rahvusvaheliselt tuntud tegijad Heinemann ja SAS Trading.

Üürike keelas üleeile saadetud faksis juhatusel lepingute sõlmimise konkursi võitjatega kuni nõukogu koosolekuni. «Varakevadel leppisime kokku, et juhatus informeerib meid enne lepingutele allakirjutamist, aga seda ei ole tehtud ja me pole olukorraga rahul,» selgitas ta. «Konkreetseid kaebusi mina isiklikult saanud ei ole, aga kuulujutte linna peal liigub,» kommenteeris Üürike viimati lõppenud kahe tax-free poe rendikonkurssi.

Üürike mainis ka ehitusfirma EMV võidetud parkla ehituse konkurssi, millest nõukogu olevat kuulnud samuti tagantjärele. «Meile ei meeldi, et juhatus dikteerib meile asju,» nentis ta.

Eile ametiasjus Londonis viibinud lennujaama nõukogu esimees Tarmo Amer ütles, et on teadlik kirgede puhkemisest lennujaama rendikonkursside ümber. Ta kinnitas, et usaldab lennujaama juhtkonda. «Aga ma ei imestaks, kui mõni kaotajaist kaebusega välja tuleks, sest kellegi huvisid on nagunii riivatud,» märkis ta.

Lennujaama väiksema, 123 ruutmeetril paikneva tax-free kaupluse saab viieks aastaks enda käsutusse konsortsium, kuhu kuuluvad mitmes maailma lennujaamas ja ka laevadel tegutsev Saksa taustaga firma Heinemann Gebr. koos praegu ajutises terminalis sama tegevust harrastava ASiga Stevela. Õiguse kauplemiseks teises, 200ruutmeetrises poes omandas põhiliselt Skandinaavia lennujaamades Euroshop'i kaubamärgi all tegutsev SAS Trading. Mõlemad firmad pakkusid kontsessioonitasuks ligikaudu 30 protsenti käibest. Kinnitamata andmetel osales enampakkumisel ka kolm kohalikku kaubamaja ja üks hulgikaubandusfirma.

ASi Tallinna Lennujaam juhatuse esimees Rein Loik märkis, et lennujaam käitub äriühinguna ja on huvitatud teenimisest, et terminali renoveerimiseks võetud laen tagasi maksta. Tuleval aastal planeerib lennujaam lennundusega mitteseotud tulude suurenemist poole võrra, mis tooks sisse 20--30 miljonit krooni enam.

Rendipinna ruutmeeter renoveeritud lennujaamahoones maksab keskmiselt 250 krooni, millele lisaks peab rentnik tasuma protsendi käibest.

Lennujaama tax-free poodide enampakkumise tingimused ostis välja 21 firmat, kellest konkursil osales kuus. Üks loobujaist ütles eile, et tingimused olid tapvad, jättes mulje, et rendipinnad tahetakse kätte mängida teatud tegijatele.

Loik avaldas heameelt selle üle, et konkursil osalesid rahvusvahelised pakkujad. «Lennundus on juba kord selline rahvusvaheline äri,» leidis ta. Suur tegija ostab tema sõnul kauba suurtes kogustes sisse ja saab hoida hinnataset võimalikult madalal, sest teenib käibe pealt.

Välisfirmade huvi tax-free kauplemise vastu Tallinna Lennujaamas võib olla tingitud maksuvaba kaubanduse keelust Euroopa Liidu riikides alates selle aasta 1. juulist.

Hetkel kuum