26. september 1999 kell 22:00

Talu tasub pidada

Äripäev jagab põllumajandusminister Ivari Padari optimismi -- põllumehe elu hakkab tasapisi paranema.

Talunikud on saanud kauaoodatud sõnumi -- pärast aastast põllumajandussaaduste kokkuostuhindade järjepidevat langemist on need lõpuks pidama jäänud ja hakanud ülespoole nihkuma. Piima kokkuostuhind ületab aasta lõpus juba kriisieelse taseme, ulatudes 2,5--3 kroonini kilogrammilt -- mullu augustis oli keskmine kokkuostuhind 2,23 krooni. Kehvem aeg lüpsikarjakasvatajatele oli tänavu juunis ja juulis, mil kokkuostuhind jäi alla pooleteise krooni.

Hindade tõus on talunikele suur kergendus, tõotades tööst rõõmu ja mure kõrval üle pika aja ka kasumit.

Endine põllumajandusminister Andres Varik on kindel, et elu paraneb maal vaid lühikeseks ajaks -- kokkuostuhindade tõus on ajutine nähtus.

Tõsi, küsitav on, kas hinnad jäävad prognoositavale tasemele püsima. Kuid kuni pole ületootmise ohtu, võivad hinnad stabiilseks jääda pikemakski ajaks. Paaril viimasel aastal toodeti põllumajandussaadusi, eelkõige piima, nõudlusest mitmeid kordi rohkem. Ületootmine jätkus veel siiski, kui kriis Venemaal eestlased idaturuta jättis. See viis nii mõnegi töötleja pankrotti ning sundis põllumehi tootmist koomale tõmbama.

Igal kriisil, olgu see kui tahes laastav, on üks pluss -- lööb küll nõrgad jalust, aga jätab püsti tugevamad, kes katsumusest väljuvad karmide kogemuste võrra rikkamana. Nii on praegu maal vähem tootjaid ja seda paremad on allesjäänute väljavaated. Samuti ei pruugi suureneda tootmiskulud -- kavandatav kütuseaktsiisi tõus ei tohiks põllumehi otseselt puudutada, riik kompenseerib aktsiisi. Kulutused tööjõule ei suurene, sest maal on praegu tööta palju inimesi.

Muutunud on mõnedki arusaamad -- maaelu ei tähenda üksnes lehma- ja seakarja ning viljapõlde, vaid ka seene- ja seemne-, õli- ja maitsetaimede kasvatamist, taluturismi. Alternatiive on teisigi. Need, kes ei jäänud, käed rüpes, ainuüksi riigi abile lootma, ongi tänaseks püsima jäänud.

Juurde on tulnud uusi töötlejaid ja pankrottiläinud/minevad tööstused vahetavad omanikke. Seega on, kellele toodangut pakkuda: tekkinud on hulk väiksemaid meiereisid. Lacto avas läinud reedel uue piimakombinaadi Raplas. Painkülas läheb oktoobrist lahti toiduõli tootmine, ASi Werol Tehased võimsus lubab talunikel kahekordistada rapsi kasvupinda.

Siiani oli maal üsna tavaline, et tootjad ei saanud kätte piimaraha, töötlejad venitasid maksmisega sageli mitmeid kuid. Seda ohtu ei saa parematelgi päevadel välistada, ent tootjatel on nüüd kogemusi, kuidas ennast kaitsta ja esimene nõue siin on sõlmida töötlejate ja kokkuostjatega kindlad lepingud.

Rohkem on võimalusi müüa toodangut Läände, järjest on paranenud väljavaated kaubaga taas idaturule pääseda. Kui ka ilm talupidaja vastu väheke soosivam oleks, võiks kindlalt öelda -- talu tasub taas pidada.

Hetkel kuum