ÄP fototoimetus • 29. september 1999 kell 22:00

Tekib Saksa hiidkontsern

Analüütikud arvavad, et nii Euroopa Liidul kui ka Saksa konkurentsiametil tekib uuele firmale selle suuruse tõttu vastuväiteid ning et Vebal tuleb ilmselt maha müüa Berliini elektrifirma Bewag ja Ida-Saksa elektrifirma Veag, kuid võib säilitada osaluse Hamburgi firmas HEW. Kuid ka ilma nende osalusteta kujuneb uus energiakontsern, mis toodab aastas 182 mld kW/h elektrienergiat, domineerivaks Lääne-Saksamaal. Teisel kohal on RWE 170 mld kilovatt-tunniga.

Ühinemisläbirääkimistel on osapooled lubanud koondada tähelepanu põhitegevusele ja loobuda kõrvaltegevusharudest. Põhitegevuseks loevad nad energia- ja keemiatööstust, kinnisvara ja Viagi telekommunikatsioonifirmat Viag Interkom. Põhitegevus moodustab firmade 1170 miljardi Eesti krooni suurusest käibest 44% ehk 650 miljardit.

Uues firmas jaguneb vahekord 67% Veba ja 33% Viagi kasuks. Veba üks tütarfirmasid on Preussen Elektra, mille tegevdirektor Hans-Dieter Harig hakkab juhtima uue firma energiaosa.

Viagi suurim osanik on Baieri liidumaa, mis seni ühinemist pidurdas, kuid nõustus siis, kui sai oma osaluse eest nõutud summa -- 26 miljardit Eesti krooni.

Analüütikud ennustavad, et see ühinemine on üks suuremaid samme Saksamaa ja edaspidi ka kogu Euroopa elektri- ja energiaturu ümberjaotamisel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum